Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

Autor: Iniciatíva Zastavme hazard Adresáti: Ministerstvo financií SR, Predseda vlády SR, Robert Fico (Vláda SR), Vláda SR

Vyzývame Vás pán premiér Fico, rešpektujte právo obcí zakázať herne a kasína, zakážte reklamu na hazard, zaveďte limit na prehru závislý od príjmu hráča, obmedzte hazard iba na hotely a nákupné centrá vo veľkých mestách, vráťte štátu monopol na online hazard alebo zaveďte na celý hazard štátny monopol, výpočet odvodu z hazardu znovu naviažte na hernú istinu, zrušte daňovú výnimku na výhry v hazardných hrách a zvýšte dane a odvody z hazardu.

7703 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Petícia predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi a vláde Slovenskej republiky: Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

Vážený pán predseda vlády SR Robert Fico,

Vážený pán minister financií SR Ladislav Kamenický,

hazardné hry v posledných rokoch zažívajú zlaté časy a situácia sa vymkla spod kontroly. Zatiaľ čo v roku 2021 hráči prestávkovali 11,26 mld. EUR a prehrali 829,07 mil. EUR, v roku 2023 prestávkovali rekordných 21,36 mld. EUR a prehrali 1 322,26 mil. EUR. Pri takomto náraste sa nedá ani len tváriť, že trh s hazardnými hrami je regulovaný. Slovenská republika potrebuje skutočnú reguláciu hazardných hier, ktorá eliminuje impulzívne hranie s vysokými finančnými stratami pre hráčov a ich rodiny. S veľkým znepokojením preto sledujeme medializované informácie, v ktorých sa  tvrdí, že Ministerstvo financií nechce hazardné hry regulovať, ale plánuje ich vrátiť aj do miest, v ktorých sa herne a kasína podarilo zakázať. Vyzývame Vás pán premiér a pán minister, aby ste sa dištancovali  od týchto negatívnych správ, odolali tlaku hazardnej lobby a posilnili možnosti samospráv zakázať herne a kasína na svojom území.

Zakážte reklamu na hazard

Už o niekoľko dní začnú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a televíznych divákov bude bombardovať kvantum reklamy na hazardné hry. Viacerí prevádzkovatelia budú novým hráčom sľubovať lákavé vstupné bonusy, pričom niektoré z nich majú vytvoriť dojem, že môžete hrať bez rizika prehry. Slovensko naozaj potrebuje nový zákon proti hazardným hrám a nie zákon o hazardných hrách. Tento zákon musí okamžite zakázať reklamu hazardných hier a zvýšiť ochranu hráčov pred vysokými stratami.

Zaveďte limit na prehru  závislý od príjmu hráča

Hráči musia byť registrovaní a je dôležité, aby zákon stanovil maximálne limity na hru, ktoré si hráči budú môcť ešte sprísniť. Je najvyšší čas, aby hráči nemohli prehrať celú výplatu a mali limitovaný čas na hru. Ak bezpečnostné kamery v herniach a kasínach nahrajú hráčov, ktorí tam sedia celý deň a prehrajú celú výplatu, to nie je prísna kontrola hráčov ani žiadna regulácia. Hazardné hry nie sú zábavou najbohatších ľudí ako to prezentujú filmy. V realite nadmerne hrajú hazardné hry ľudia s dlhmi a exekúciami ako aj ľudia, ktorí žijú od výplaty do výplaty a nevedia si zabezpečiť svoje základné potreby. Od vlády očakávame, že bude chrániť slovenské rodiny pred dopadmi hazardu a bude schopná postaviť sa tlaku hazardnej lobby.

Obmedzte hazard iba na hotely a nákupné centrá vo veľkých mestách

Hazardné hry by mali skončiť aj v malých obciach. Štát by mal kamenný hazard obmedziť na veľké hotely a veľké nákupné centrá a to len v prípade, ak s tým mestá a obce budú súhlasiť. Je šokujúce, že niekto chce natlačiť hazard späť do miest kde ho obyvatelia nechcú. Popri znižovaní dostupnosti hazardu treba zvýšiť dostupnosť liečby, aby sa mohol liečiť každý kto to potrebuje a mohol sa liečiť bez zbytočného odkladu.

Vráťte štátu monopol na online hazard alebo ešte lepšie zaveďte na celý hazard štátny monopol

Zákon musí vrátiť do rúk štátu monopol na online hazard, hoci najlepšie by bolo zavedenie štátneho monopolu na všetky hazardné hry.

Nepodarí sa nám konsolidovať verejné financie ak hazardom zničíme rodiny, ktorých členovia platia dane a odvody.  Česká štúdia (Winkler) vypracovaná pre Ministerstvo financií ČR potvrdila, že na každú "získanú“ korunu z daní z hazardu sa poskladajú všetci tri až štyri koruny v spoločenských nákladoch.

Odvod z hernej istiny prinesie 78 miliónov eur

Je však viacero spôsobov, ktoré môžu priniesť dodatočné prostriedky do štátneho rozpočtu aj z hazardu. Zákon 30/2019 Z.z. o hazardných hrách zaviedol dvojaké odvody pre prevádzkovateľov kurzových stávok podľa toho, či ich prevádzkujú v kamenných prevádzkach alebo aj na internete. V roku 2023 sa takmer 99,4% kurzových stávok uzavrelo na základe licencie, ktorá umožňuje tieto stávky uzatvárať cez internet. Dôsledkom toho sa odvody pri kurzových stávkach počítajú z výťažku a nie z hernej istiny. Ak by sa odvody z kurzových stávok opätovne stanovili ako 6% hernej istiny a boli by príjmom štátneho rozpočtu, tieto odvody by priniesli do štátneho rozpočtu ďalších 78 mil EUR ročne.

Zrušenie daňovej výnimky z výhry prinesie desiatky miliónov eur ročne

Ďalším priestorom na zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu je zrušenie daňovej výnimky, ktorá oslobodzuje výhry z hazardných hier od dane z príjmu. Tieto výhry je možné zdaňovať pokiaľ sa zavedie povinná registrácia hráčov a limity za hru. Vďaka tomu bude môcť štát zadefinovať zdaňovacie obdobie a daňový základ, z ktorého sa bude daň z výhier počítať. Toto opatrenie môže priniesť do štátneho rozpočtu desiatky miliónov EUR ročne.

Návrat štátneho monopolu na online hazard prinesie stovky miliónov eur do štátnej pokladnice

Ak chce vláda vyššie príjmy z hazardných hier a viac kontroly nad hazardom, mala by určite zastaviť vydávanie licencií súkromným prevádzkovateľom a zaviesť štátny monopol na hazardné hry. V Maďarsku prišlo k zákazu hazardu v roku 2012 radikálne, bez dobehnutia licencií a vyzerá to, že ešte aj to sa Maďarsku oplatilo, hoci platilo vysoké sumy na arbitrážach. Maďarský zväz hazardných hier argumentoval, že o prácu prišlo 40.000 ľudí. O to zaujímavejší je obrat, ktorý od roku 2012 sledujeme v znižovaní nezamestnanosti v Maďarsku. Nezamestnanosť v Maďarsku prekonala neuveriteľne pozitívny vývoj. Slovensko čelí nedostatku pracovných síl možno aj preto, lebo mnohí sú zamestnaní prácou, ktorá škodí zdraviu a životu iných občanov.

Súkromní prevádzkovatelia s individuálnymi licenciami v roku 2022 po započítaní všetkých nákladov vykázali zisk 176 mil EUR. Prečo nechávate tieto peniaze súkromníkom? Štátny monopol by dokázal zrušiť množstvo prevádzok veď by nepotreboval platiť prevádzku troch herní na tej istej ulici. Taktiež by si mohol dovoliť limitovať hru rizikových hráčov, prípadne ich úplne vylúčiť z hrania a zostať vo vysokom zisku. Štátny monopol by nemusel vyhadzovať desiatky miliónov EUR ročne na reklamu, lebo by nemusel bojovať o hráčov s konkurenciou ak dokáže hráčom zabezpečiť širokú ponuku hier s vysokým výherným pomerom. A namiesto daní by bral aj zisk.

Zvýšenie daní a odvodov na hazard prinesie ďalšie priame aj nepriame finančné zdroje pre štát

Cieľom štátu by však malo znižovanie vplyvu hazardu, ktorý ničí daňovníkov. Čím menej sa tento negatívny jav rozšíri tým lepšie. A máme skutočne rastúci problém. Namiesto vydávania trápnych správ Úradu pre reguláciu hazardných hier o tom, ako majú Slováci radi hazard by sme od úradníkov očakávali zodpovednejšie správanie. Preto plne podporujeme Vašu snahu o zvýšenie dane na nezdravých produktoch a očakávame ten istý prístup aj pri hazarde. Ak človek neminie svoje prostriedky v hazarde určite ich zdaní inak v produktoch, ktoré si kúpi ako konečný užívateľ.

 

Vážený pán premiér, Vážený pán minister financií SR,

hazard sa šíri v našej spoločnosti ako rakovina a má čím ďalej viac negatívnych dôsledkov, mnohé mestá a obce preto využili svoje práva zakázať herne a kasína.  Je nevyhnutné plne rešpektovať túto kompetenciu obcí avšak to nestačí na znižovanie negatívnych následkov hazardu preto si Vás dovoľujeme požiadať:

●      zakážte reklamu na hazard,

●      zaveďte limit na prehru  závislý od príjmu hráča,

●      obmedzte hazard iba na hotely a nákupné centrá vo veľkých mestách,

●      vráťte štátu monopol na online hazard alebo zaveďte na celý hazard štátny monopol,

●      výpočet odvodu z hazardu znovu naviažte na  hernú istinu,

●      zrušte daňovú výnimku na výhry v hazardných hrách,

●      zvýšte dane a odvody z hazardu.

 

Za Iniciatívu Zastavme hazard

Peter Beňa

Anton Chromík

Stanislav Gunčaga

Jozef Melicher

 

Petíciu zostavil: 

Mgr. Peter Beňa,  trvale bytom: Nobelovo námestie 8, 851 07 Bratislava, nar. 29.8.1985, osoba oprávnená konať s orgánmi verejnej moci: Mgr. Peter Beňa,  trvale bytom: Nobelovo námestie 8, 851 07 Bratislava, nar. 29.8.1985

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuálne petície

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

4 4 399

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

Pozývame predstaviteľov médií a politických strán k zamysleniu a presunutiu politických diskusií v televíziách a rádiách na iné dni, aby sa aspoň jed...

Zobraz petíciu
Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

2 14 151

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu
Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

20 13 000

Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

Vážený pán predseda Národnej rady SR, apelujeme na Váš zdravý rozum! Vyzývame Vás, predložte zákon, ktorý zagarantuje, že absurdity o tehotných a r...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

3 názory na podpis

 • Martin Medved

  Nerozumiem tomu, ze pocas priamych prenosov akychkolvek mastrovstiev sme aj vo verejnopravnej televizii bombardovani reklamou na hazardne hry – a to zvycajne pocas kazdeho brejku aspon tromi stavkovymi kancelatriami. Som sklamany z toho, akym smerom sa v poslednych rokoch ubera sport…

 • tatiana houdeková

  Pripájam sa k Vašim argumentom, získať peniaze do št. rozpočtu nemožno takouto nemorálnosťou, ako je podpora hazardu…
  Hazard rozkladá spoločnosť, je hniloba, ktorú treba držať pod kontrolou, je to podobný hnus ako drogy, obchodovanie s ľuďmi, prostitúcia, LGBT ideológia, je to bahno, ktoré celú spoločnosť ťahá do bahna, je to infekcia, ktorej treba postaviť stavidlá… Čím menej infekčných ložísk, tým lepšie…Som za zachovanie práva miest a obcí vykázať hazard z ich teritórií…

 • Ján Meliško

  Súhlasím