Absolútny zákaz bohoslužieb a spovedania na Slovensko nepatrí!

Autor: Aliancia za rodinu Adresát: Vláda SR

Vážený pán premiér,

pandémia, ktorú spoločne zažívame prináša potrebu ochrániť životy a zdravie ľudí. Vládu vo všetkých dobrých opatreniach podporujeme. Aj mnoho kňazov pomáha v prvých líniách ako dobrovoľníci v nemocniciach. Ich snaha chrániť pozemský život je motivovaná aj snahou zachraňovať duše, ktoré sú nesmrteľné.

Dovoľte, aby sme vyzvali touto petíciou vládu Slovenskej republiky, aby už nikdy nerozhodla o absolútnom zákaze bohoslužieb a spovedí pre veriacich.

21708 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

K absolútnemu zákazu bohoslužieb a spovedí pre veriacich v súčasnosti nepristúpili vyspelé krajiny Európy (napríklad Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Anglicko, Česko a Poľsko), hoci sú v podobnej ťažkej situácii. Vo viacerých krajinách (Francúzsko, Nemecko, USA) boli absolútne zákazy bohoslužieb pre veriacich zrušené ústavnými súdmi a autoritami ako neústavné zásahy do slobody vierovyznania.

V Anglicku bezpečnosť cirkví potvrdila organizácia Public Health England (PHE) vo svojich súčasných odporúčaniach vláde. Verejne uznáva výsledok veľkého úsilia vynaloženého mnohými ľuďmi pri implementácii postupov nariadených PHE, a tým pri vytváraní potrebných podmienok v kostoloch na ich bezpečné použitie.

Na Slovensku je táto situácia podobná. Cirkvi prijali všetky potrebné opatrenia a vďaka osobitnej povahe zabezpečili, že kostoly sa nestali vo významnom meradle nebezpečnými ohniskami šírenia epidémie. Opatrenia štátu ohľadom obmedzenia počtu veriacich boli veľmi prísne počas celého dlhého obdobia a preto následný absolútny zákaz verejného slávenia bohoslužieb nepriniesol žiadne merateľné zlepšenie epidemiologickej situácie.

Cirkvi pristúpili aj mimo lockdownu k tomu, že nevyžadujú povinnú účasť veriacich na bohoslužbách a vyzývajú ohrozené skupiny, aby sa chránili. 

Vláda, ktorá si ctí náboženskú slobodu a má úctu pred kresťanskou vierou, sa musí vyhýbať činom, ktoré by znižovali hodnotu bohoslužieb alebo zakazovali duchovnú službu odpúšťania hriechov v svätej spovedi. V čase ohrozenia pozemského života je prístup k sviatostiam mimoriadne dôležitý. V čase, keď môže športovať, stretnúť sa pri nákupoch potravín, v čase, keď sa zabezpečuje, aby sa ďalej vyrábali drahé autá a  zhromažďovali tisíce ľudí v podnikoch, sa dá zákaz verejných bohoslužieb a osobných spovedí vysvetliť iba tým, že hodnota práce, peňazí, športu či jedla je vyššia ako služba Bohu a čistota duše.

Služba Bohu je prvoradá a najdôležitejšia úloha v živote každého človeka. Starosť o večný život je dôležitejšia ako starosť o časný život. Hygienické opatrenia sú dôležité a rešpektujeme ich, ale nemôžu ísť proti našej základnej ľudskej úlohe, ktorú máme tu na zemi. Boli sme stvorení, aby sme slúžili Bohu, chválili ho a tak spasili svoju dušu.

Vážený pán premiér,

považujeme za dôležité, priam za nevyhnutné, aby všetci predstavitelia štátu, bez ohľadu na svoj svetonázor, ukazovali svojimi rozhodnutiami, že majú v úcte ústavné právo občanov vyznávať svoju vieru v Boha a uctievať Ho ako spoločenstvo.

Signatári:

Anton Chromík

Juraj Šust

Peter Beňa

Stanislav Gunčaga

Martina Bednáriková

Andrej Ralbovský

Michal Čop

Patrik Daniška

Robert Mátéffy

Ján Mačutek

Tomáš Kováčik

 

 

Stav niektorých krajín k 21.1.2021

Rakúsko:

Verejné bohoslužby sa nekonajú, biskupi vyšli v ústrety príslušnej žiadosti vlády bez toho, že by bolo vydané záväzné rozhodnutie štátnych orgánov. Na neverejných bohoslužbách sa podľa rozhodnutia biskupov môže zúčastniť maximálne 10 osôb vrátane celebranta. 

V Rakúsku zatiaľ stále platí lockdown, presné pravidlá lockdownu určuje nariadenie ministra zdravotníctva o mimoriadnych opatreniach proti šíreniu COVIDu 19. Podľa tohto nariadenia platí  individuálna návšteva miesta náboženského kultu ako jeden z legitímnych dôvodov pre opustenie obydlia. Nariadenie takisto stanovuje, že pravidlá v ňom obsiahnuté sa nevzťahujú na náboženské podujatia. 

Nemecko:

Verejné bohoslužby sa konajú, treba pri nich však rešpektovať hygienické pravidlá (rúška, odstup) vydávané jednotlivými spolkovými krajinami.

Francúzsko:

Verejné bohoslužby sa konajú, platí povinný odstup medzi osobami 2 metre. 

Veľká Británia:

Verejné bohoslužby sa konajú, platí povinný odstup medzi osobami 2 metra a ďalšie obmedzenia ako napr. obmedzenie spevu a združovania po omši

Česko: 

Verejné bohoslužby sa konajú 10% kapacity miest na sedenie, plus ďalšie pravidlá: rúška, obmedzenie hromadného spevu a pod.

Poľsko: 

Verejné bohoslužby sa konajú 1 osoba na 15 metrov štvorcových, minimálne 1,5 metra vzdialenosť medzi ľuďmi.

Petíciu zostavil: 

Aliancia za rodinu, Chorvátska 199, 900 81 Šenkvice, IČO: 42357934, osoba oprávnená konať s orgánmi verejnej moci: JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD., Chorvátska 199, 90081 Šenkvice, nar. 3.6.1976

 

Aktuálne petície

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

1 13 559

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu
Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

20 12 788

Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

Vážený pán predseda Národnej rady SR, apelujeme na Váš zdravý rozum! Vyzývame Vás, predložte zákon, ktorý zagarantuje, že absurdity o tehotných a r...

Zobraz petíciu
Neničte rodičovský dôchodok!

15 9 592

Neničte rodičovský dôchodok!

Svojim podpisom sa pripájam k Verejnej výzve "Neničte rodičovský dôchodok" iniciovanej signatármi z kultúrneho, akademického, občianskeho, cirkevné...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

49 názorov na podpis

  • Jozef Mikita

    Nie som kresťan plne oddaný náboženským rituálom, dalo by sa povedať, že som heretik, ale podporujem akciu z toho dôvodu, že kresťanstvo svojimi mémami hlboko vytváralo našu kultúru a svedomie národa a verím, že i naďalej bude vytvárať. Ak nebudeme trvať na svojej kultúre, tak za pár desaťročí budeme mať naordinované netoleratné náboženstvo samozvaného proroka z Mekky, len aby sme posušne čušali a vyznávali svetské autority bez spochybňovania pôvodu ich moci. Sme pokusné zvieratá?

  • Mx

    Myslím, že úplným zákazom bohoslužieb vláda porušila aj medzinárodnú zmluvu s Vatikánom, kde je garantovaná sloboda vykonávania náboženského kultu.
    Okrem toho, že niečo podobné zaručuje aj Ústava SR.

  • Pavol Ondrejovič

    Veľmi mi chýba slávenie EUCHARISTIE v kostole ako aj pravidelná sviatosť zmierenia.
    Sväté omše cez médiá to nemôžu nahradiť!

  • Mária Reisenthalerová

    Myslím,že každý občan má právo vyznávať svoju vieru a táto akože vláda,ktorú já neuznávám nás nemôže obmedzovať.Ak sa môžu ľudia združovať vo fabrikách,v obchodných centrách,nechápem prečo nám zakazujú sláviť sväté omše.

  • Anna Kutkova

    Dlho trvajú obmedzenia samé zákazy .Nemôžme sa voľne pohybovať,ľudia prichádzajú o robotu o príjem ,zamestnávatelia dávajú nevýhodné zmluvy.Pracujem za strašné málo peňazí a v robote musím byť 15h …

  • RNDr. Roman Ilavský

    Som proti zatvoreniu kostolov. Počas celej histórie Slovenska neboli zavreté kostoly.
    Ja som Slovák a moje korene sú tie isté ako u mojich predkov a to Boh, rodina a národ. Keby som nestál na týchto základných pilieroch, tak by som bol ako strom bez koreňov,

  • Pavol Dvorský

    Dobrý deň,
    ďakujem za petíciu, samozrejme som ju podpísal a poslal ďalším nech sa pridajú, verím že bude úspešná a do kostola budeme zasa chodiť. To čo sa deje momentálne na Slovensku nie je normálne a nejedná sa iba o chodenie do kostola, aby nám niekto pod rúškom ochrany zdravia zakazoval vyznávať vieru to je silná káva, keď sa jedná o potraty, tak nám hovoria, že žena má právo na svoje telo(nikto sa nepýta dieťa v matkinom lone, či chce žiť, alebo nie a ani otca, či by dieťa sám vychoval) Nechcem nikoho zato súdiť. Tak aj ja hovorím, že mám pravo na svoje telo a do kostola chcem chodiť, kto má strach z choroby nech nejde ja ho zato neodsudzujem. V minulosti boli „iné! epidémie, vojny, zriadenia a ľudia do kostola chodili. Zakázali sa komunistické symboly, ale za ich časov boli kostoly plné(a nebolo to „iba“ z odporu, kvôli systému) nie som vyznávač bývalého režimu, ale toto by neurobili(stačí sa pozrieť koľko sa postavilo kostolov na Slovensku. Obávali by sa reakcie zo zahraničia, navyše väčšina z nich boli v mladosti miništranti a mali rodičov, ktorí boli určite veriaci.) Pravidelne boli organizované púte do Šaštína, alebo Levoče a nato bolo treba autobus a ten autobus nám požičali, pritom dobre vedeli, kde sa ide.). Tento rok je sčítanie ľudu, nebojme sa priznať, kde patríme nech vládni predstavitelia vidia, že nás je väčšina a nech sa podľa toho začnú konečne chovať! Tak by mala fungovať demokracia či? alebo zasa prekričí menšina väčšinu? Ešte raz ďakujem za petíciu, škoda že nevzišla od koho mala.

  • Maria Fialkova

    Bohosluzby su pre mna velmi dolezite

  • Norbert Šabo

    Spomenutá Rakúska vláda naplno rešpektuje všetky ľudské práva a slobody.
    Súčasná Slovenská vláda zobrala občanom základné ľudské práva a slobody.
    Paradoxne obsahuje stranu s názvom Sloboda.
    Násilne vnucuje medicínske úkony(násilné testovanie), čím porušuje Norimberský kódex.
    Všetko rieši len zákazmi a príkazmi a trestá policajnými pokutami 1659 e.
    Po roku 1989 priniesla totalitu na Slovensko.

  • Lozinska Janka

    Dobrý deň, s manželom a deťmi žijeme v Luxembursku. Sväté omše sú povolené, podmienkou je prihlásiť sa na ne telefonicky na príslušnom farskom úrade. Oni si vytvoria zoznam aby neprekročili kapacitu. Pri vstupe sa dezinfikuju ruky, počas celej omše musíme mať rúška a stoličky sú rozmiestnené na dva metre od seba v počte podľa osôb spoločne nahlásených a označené menom podľa zoznamu. Tak to tu funguje vlastne počas celého tohto neľahké ho obdobia. Kostoly boli zatvorené iba krátky čas, myslím v marci, kým sa našiel systém… Čiže toľko z ďalšej krajiny Európy. Pozdravujeme.

  • Emil Čeremeta

    Bol som v Nemecku od 1. Septembra do 20.12.2020. a prišiel som domov stým že už sú povolené Bohoslužby no dcéra na Bohoslužby chodí do teraz a u nás sú znova zakázané. Nesúhlasím z tým.

  • Peter Selecký

    Je najvyšší čas, že sme sa ako plno právni občania Slovenskej republiky postavili proti nezmyselným príkazom na likvidáciu pandémie koronavírusu.

  • ThLic. Viliam Maretta

    Ako to máte nastavenú tú stránku na podpis petície, keď som ju raz podpísal a znova sa mi ukáže ako by som ju ešte nepodpísal? CitizenGou tie petície fungujú lepšie, obratom mi príde že som ju podpísal a tá vaša stránka sa tvári ako mŕtvy chrobák.

  • Marta

    Všetci vieme, že naše Slovenko je silno kresťansky založené , ktorého je patrónkou naša Nebeská Matka Panna Mária. Obrovské množstvo kresťanov, zhromaždených aj v minulosti napri pri návštevách sv. otca Jána Pavla II. v tísíckach, aj na iných miestach, pútiach, národný pochod za život, atď. dobre vieme, či už v minulosti alebo aj v súčasnosti, dá sa povedať, že kresťanov nie je málo, ale väčšina. A to, čo nám dodáva silu, aj pred touto zákernou chorobou – Pána Ježiša – aspoň pokľaknutie pred Bohostánkom, trochu porozjímať, pomodliť, nám zabránili kľúčom, ktorým nám Pána Ježiša zamkli, aby ani tých 6 osôb na striedačku nemohlo navštíviť kostol. Pričom vo Freschi je hlava na hlave, žiadne odstupy a tiež v iných obchodoch. Žiadna kontrola, aby ľudia boli od seba aspoň na 1 meter. V kostole 6-ti ľudia by boli od seba aj 5, 10 alebo 15 m – takto by sa mohli nakaziť? Aj keď píšem tak bez ladu a skladu, rozumiete mi, na čo myslím. Som za otvorenie kostolov. /ináč doma používam sv.vodu a viem tiež prečo sa svätí voda….. / Je mi z toho veľmi smutno. Verím, že aj v parlamente sú kresťania. Nech sa každý zamyslí, že sa bude raz pred našim Najvyšším zodpovedať.

  • Peter

    žiadna pandémia neexistuje !!! na to musí byť 1600-1800 chorých (nie testovaných ) na 100 000 obyvateľov (1.8 -1.6%) – to je „norma“…

  • Milan

    Chcem bohoslužby……

  • Katarína Biloveská

    Ani za komunizmu nebolo zakázané chodiť do kostola a nie to ešte nevysluhovať sviatosti

  • Martin BORITÁŠ

    * V Božích chrámoch je najmenšia možnosť akejkoľvek nákazy, nakoľko sa tam dodržujú všetky nariadenia v súvislosti s ochranou pred COVID-19. Ale čo viac, osobnou účasťou a prijímaním Božieho tela sa veriaci posilňujú na duchu i na tele. Zároveň svojimi modlitbami prispievajú k zvládnutiu tejto nepríjemnej pandémie. Bez Pána Boha bude každá snaha márna . . . * S úctou, pokorou, pokojom, vierou, nádejou, láskou, rozvahou a odvahou,

    Martin Boritáš, v. r.

  • Gabriela Mrázková

    Táto „pandémia“ nie je iba pandémia vírusová, je to pandémia zloby, bezcitnosti, neúcty človeka k človeku, neúcty človeka k Bohu. Panna Mária vždy pri svojich návštevách hovorila o pokání. Tak to bolo v roku 1917 a aj povedala, čo sa stane ak ľudia nebudú robiť pokánie. Náš parlament mal a stále má ešte šancu začať viac chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Zatiaľ úcta k životu prehráva.
    Ninive bolo ušetrené zničenia. Ako to bude so Slovenskom? Nech si každý spomenie na slová „Bezo mňa nemôžete nič urobiť.“ Pandémia skončí , ak bohatí zaujmú postoj Zacheja a budú robiť pokánie. Ak prestanú byť pažraví po zisku, ak prestanú klamať. Človek vôbec nemusí sledovať hoaxy, stačí sledovať vyjadrenia mocných počas uplynulých rokov. To, čo by sme považovali pred 2 rokmi za hoax , to je dnes realita.
    Aké bude rozhodnutie tých, ktorí o nás rozhodujú? Mali by pamätať na to, že súdení budeme všetci, do večnosti si vezmeme iba myšlienky , slová , skutky. Nie majetky. A pri mocných je priťažujúcou okolnosťou aj ich moc. Lebo Boh je milosrdný ale vysmievať sa nenechá.

  • Lucia Čukanová

    Nesúhlasím so zákazom bohoslužieb a spovedania na Slovensku.

  • Mária Králiková

    Máte pravdu. Dobre, že ste to zorganizovali. Ďakujeme Vám. Škoda, že nekričíme hlasnejšie, ako liberálne médiá a nebránime si svoje právo na účasť na bohoslužbách

  • Darina Konečná

    Samozrejme súhlasím s petíciou a chcem sa Vám touto cestou poďakovať za Vašu záslužnú prácu. Je viac ako pravdepodobné, že táto vláda absolútne nemá záujem a to, aby sme sa mohli zúčastniť bohoslužieb a taktiež aj spovedí, ktorá je pre nás tak veľmi potrebná a dôležitá. Je veľmi žalostné, že v našej vláde nemáme žiadneho zástupcu, ktorý dokázal pochopiť potrebu veriacich. Ešte raz ďakujem a prajem veľa zdravia a Božieho požehnania.

  • Klaudia Litváková

    Som za obnovenie Bohoslužieb

  • Jaroslava Balogová

    Opatrenia nemajú absolútne žiadnu logiku.

  • Miroslav Lábsky

    Súhlasím. Sú horší ako komunisti. Pandémia nepandémia, človek by mal zomrieť vyspovedaný a zmierený s bohom.

  • Marian I. Fabian

    Zverejnil som na FB a poslal výzvu priateľom. Urobte tak tiež.

  • Martin

    Začalo triedenie duchov.

  • Dominik Novák

    Keď to biskupi schválili máme poslúchať, aj keď máme iný názor.
    Ale zdravie je tiež dôležité chrániť – seba aj blížnych.
    Myslím si osobne, že v kostole nikoho neohrozujem, ak dodržiavam predpísané opatrenia.
    Je dojímavé ako ľudia sedia v laviciach presne podľa predpisu, keby tak bolo aj na uliciach a v podnikoch.

  • Emil Mucha

    Vďaka. Argument je jasný: „V čase, keď sa môže športovať, stretnúť sa pri nákupoch potravín, v čase, keď sa zabezpečuje, aby sa ďalej vyrábali drahé autá a zhromažďovali tisíce ľudí v podnikoch, sa dá zákaz verejných bohoslužieb a osobných spovedí vysvetliť iba tým, že hodnota práce, peňazí, športu či jedla je vyššia ako služba Bohu a čistota duše.“
    Veriaci ľudia v tejto krajine vedia byť zodpovední. Áno nie sme anjeli, ale vieme čo sa patrí.
    Vieme sa zodpovedne správať i pri praktizovaní svojej viery.
    Modlime sa za Slovensko a buďme múdrejší pri ďalších voľbách.
    Rozhodujú Tí, ktorých sme/ste si zvolili. Teraz žneme to čo sme si zasiali.

  • Marta

    Myslím, že absolútny zákaz nie je správny. Sv. omšu si môžeme pozrieť aj v TV, ale sv. prijímanie takto dostať nemôžeme. Keď sa chce, vždy sa spôsob ako občas byť spolu s Pánom Ježišom v eucharistii, nájde.