Absolútny zákaz bohoslužieb a spovedania na Slovensko nepatrí!

Autor: Aliancia za rodinu Adresát: Vláda SR

Vážený pán premiér,

pandémia, ktorú spoločne zažívame prináša potrebu ochrániť životy a zdravie ľudí. Vládu vo všetkých dobrých opatreniach podporujeme. Aj mnoho kňazov pomáha v prvých líniách ako dobrovoľníci v nemocniciach. Ich snaha chrániť pozemský život je motivovaná aj snahou zachraňovať duše, ktoré sú nesmrteľné.

Dovoľte, aby sme vyzvali touto petíciou vládu Slovenskej republiky, aby už nikdy nerozhodla o absolútnom zákaze bohoslužieb a spovedí pre veriacich.

21708 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

K absolútnemu zákazu bohoslužieb a spovedí pre veriacich v súčasnosti nepristúpili vyspelé krajiny Európy (napríklad Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Anglicko, Česko a Poľsko), hoci sú v podobnej ťažkej situácii. Vo viacerých krajinách (Francúzsko, Nemecko, USA) boli absolútne zákazy bohoslužieb pre veriacich zrušené ústavnými súdmi a autoritami ako neústavné zásahy do slobody vierovyznania.

V Anglicku bezpečnosť cirkví potvrdila organizácia Public Health England (PHE) vo svojich súčasných odporúčaniach vláde. Verejne uznáva výsledok veľkého úsilia vynaloženého mnohými ľuďmi pri implementácii postupov nariadených PHE, a tým pri vytváraní potrebných podmienok v kostoloch na ich bezpečné použitie.

Na Slovensku je táto situácia podobná. Cirkvi prijali všetky potrebné opatrenia a vďaka osobitnej povahe zabezpečili, že kostoly sa nestali vo významnom meradle nebezpečnými ohniskami šírenia epidémie. Opatrenia štátu ohľadom obmedzenia počtu veriacich boli veľmi prísne počas celého dlhého obdobia a preto následný absolútny zákaz verejného slávenia bohoslužieb nepriniesol žiadne merateľné zlepšenie epidemiologickej situácie.

Cirkvi pristúpili aj mimo lockdownu k tomu, že nevyžadujú povinnú účasť veriacich na bohoslužbách a vyzývajú ohrozené skupiny, aby sa chránili. 

Vláda, ktorá si ctí náboženskú slobodu a má úctu pred kresťanskou vierou, sa musí vyhýbať činom, ktoré by znižovali hodnotu bohoslužieb alebo zakazovali duchovnú službu odpúšťania hriechov v svätej spovedi. V čase ohrozenia pozemského života je prístup k sviatostiam mimoriadne dôležitý. V čase, keď môže športovať, stretnúť sa pri nákupoch potravín, v čase, keď sa zabezpečuje, aby sa ďalej vyrábali drahé autá a  zhromažďovali tisíce ľudí v podnikoch, sa dá zákaz verejných bohoslužieb a osobných spovedí vysvetliť iba tým, že hodnota práce, peňazí, športu či jedla je vyššia ako služba Bohu a čistota duše.

Služba Bohu je prvoradá a najdôležitejšia úloha v živote každého človeka. Starosť o večný život je dôležitejšia ako starosť o časný život. Hygienické opatrenia sú dôležité a rešpektujeme ich, ale nemôžu ísť proti našej základnej ľudskej úlohe, ktorú máme tu na zemi. Boli sme stvorení, aby sme slúžili Bohu, chválili ho a tak spasili svoju dušu.

Vážený pán premiér,

považujeme za dôležité, priam za nevyhnutné, aby všetci predstavitelia štátu, bez ohľadu na svoj svetonázor, ukazovali svojimi rozhodnutiami, že majú v úcte ústavné právo občanov vyznávať svoju vieru v Boha a uctievať Ho ako spoločenstvo.

Signatári:

Anton Chromík

Juraj Šust

Peter Beňa

Stanislav Gunčaga

Martina Bednáriková

Andrej Ralbovský

Michal Čop

Patrik Daniška

Robert Mátéffy

Ján Mačutek

Tomáš Kováčik

 

 

Stav niektorých krajín k 21.1.2021

Rakúsko:

Verejné bohoslužby sa nekonajú, biskupi vyšli v ústrety príslušnej žiadosti vlády bez toho, že by bolo vydané záväzné rozhodnutie štátnych orgánov. Na neverejných bohoslužbách sa podľa rozhodnutia biskupov môže zúčastniť maximálne 10 osôb vrátane celebranta. 

V Rakúsku zatiaľ stále platí lockdown, presné pravidlá lockdownu určuje nariadenie ministra zdravotníctva o mimoriadnych opatreniach proti šíreniu COVIDu 19. Podľa tohto nariadenia platí  individuálna návšteva miesta náboženského kultu ako jeden z legitímnych dôvodov pre opustenie obydlia. Nariadenie takisto stanovuje, že pravidlá v ňom obsiahnuté sa nevzťahujú na náboženské podujatia. 

Nemecko:

Verejné bohoslužby sa konajú, treba pri nich však rešpektovať hygienické pravidlá (rúška, odstup) vydávané jednotlivými spolkovými krajinami.

Francúzsko:

Verejné bohoslužby sa konajú, platí povinný odstup medzi osobami 2 metre. 

Veľká Británia:

Verejné bohoslužby sa konajú, platí povinný odstup medzi osobami 2 metra a ďalšie obmedzenia ako napr. obmedzenie spevu a združovania po omši

Česko: 

Verejné bohoslužby sa konajú 10% kapacity miest na sedenie, plus ďalšie pravidlá: rúška, obmedzenie hromadného spevu a pod.

Poľsko: 

Verejné bohoslužby sa konajú 1 osoba na 15 metrov štvorcových, minimálne 1,5 metra vzdialenosť medzi ľuďmi.

Petíciu zostavil: 

Aliancia za rodinu, Chorvátska 199, 900 81 Šenkvice, IČO: 42357934, osoba oprávnená konať s orgánmi verejnej moci: JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD., Chorvátska 199, 90081 Šenkvice, nar. 3.6.1976

 

Aktuálne petície

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

1 13 415

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu
Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

20 12 786

Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

Vážený pán predseda Národnej rady SR, apelujeme na Váš zdravý rozum! Vyzývame Vás, predložte zákon, ktorý zagarantuje, že absurdity o tehotných a r...

Zobraz petíciu
Neničte rodičovský dôchodok!

15 9 590

Neničte rodičovský dôchodok!

Svojim podpisom sa pripájam k Verejnej výzve "Neničte rodičovský dôchodok" iniciovanej signatármi z kultúrneho, akademického, občianskeho, cirkevné...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

49 názorov na podpis

 • MICHAL

  Tiež sa pridávam k tejto petícii. Hoci vonku zúri koronavírus, kostoly sa nemali uzavrieť.
  Treba nenásilnou formou vysvetliť „antirúškárom“ aj nerozhodným občanom. aby sa dali zaočkovať
  a dodržiavali všetky protipandemické opatrenia, aby sa nákaza ďalej nešírila.
  A teraz k tomu uzatvoreniu kostolov:
  Vo štvrtok 25.11.2021 ma už tretíkrát zaočkovali, o čom som dostal aj potvrdenie.
  Hneď potom som šiel nakúpiť do obch. domov, kde sa pohybovalo dosť ľudí,
  ale ani v jednom som sa tým potvrdením nemusel preukázať.
  Spĺňal som všetky protipandemické opatrenia ako aj pri návšteve kostola,
  ale nikto mi nebránil urobiť nákup.
  Takže treba zatvoriť aj obchody, fabriky,
  zrušiť dopravné spoje-veď všade sa pohybujú ľudia…(?!)
  Človek nemá iba telesné potreby, ale aj duchovné-a to nechce naša vláda pochopiť…
  Nie je to tak dávno, keď sa sv. omše slúžili s obmedzeným počtom veriacich
  vo vnútri kostola a ostatní stáli vonku sledujúc sv. omšu na veľkých vonkajších obrazovkách.
  Sv. prijímanie bolo rozdávané aj vonku stojacim ľuďom…

 • Alica Bujnová

  Pridávam sa k petícii a dúfam,že nakoniec zvíťazí zdravý rozum,aj keď v mnohých prípadoch
  to tak nevyzerá, treba sa viac modliť a prosiť Najvyššieho o trpezlivosť. Vaša podporovateľka Alica.

 • Terézia

  Je len na nás veriacich, aby sme v tachýchto situáciach, ako sú zákazy sv. omší dali najavo politikom, čo pre nás znamená duchovný život a Eucharistia. Tak ako každý deň sme hladní a smädní a naše telo sa potrebuje najesť , tak isto máme hla duchovný , to jest. žiť duchovne s Bohom, sláviť Sv. omšu s prijímaním Božieho tela. A najmä to , že sme našich duchovných otcov neopustili. ,,Nemôže byť Ženích bez nevesty(niekde zatvorený, za dverami) a Nevesta bez Ženícha, odlúčená a sama.! Chceme otvorené kostoly!

 • Helena

  Tento zákaz je nepochopiteľný, je to jasný útok na veriacich ľudí! Zostali sme bez svätých omší, bez Eucharistie, bez sviatosti zmierenia!

 • Marek

  Svätenú vodu používajú ľudia už 2000 rokov. V prípade núdze a potreby ju používali aj ateisti a neveriaci. Satan prostredníctvom politikov ňou v kostoloch zakázal žehnať sa. Vraj z dôvodu prenosu infekcie. Ako sa môže svätenou vodou preniesť choroba ? Diabol zakázal prostrednícvom politikou návštevy Božieho domu teda chrámu, zakázal prostredníctvom politikov sväté príjmanie … Ako sa môže najsvätejšou sviatosťou krvou a telom Krista preniesť infekcia ? Na Slovensku je 85 % ľudí veriacich teda okolo 4 200 000. Budeme ticho ? Ako sme také niečo mohli dopustiť.

 • Andrea

  Kostoly sú chrámom božím, kde je načerpanie pokoja ,nádeje a povzbudenia ,práve v takýchto časoch veľmi dôležité.Je smutné ako sa ľahko vzdali biskupi ked toto dovolili. Ziadny virtuálny svet nenahradí ten prirodzený ,kde je objatie ,radosť,vzájomná pomoc ,všetky aspekty lásky.Je to čas ked ide o našu dušu.
  Smrť bola vždy súčasťou života ,len teraz ju premenili na obrovský nezmyselný strach .Na všetky ostatné choroby môžete zomrieť len na túto nie.Tí ktorý si myslia že majú na chvíľu moc budú súdený božou spravodlivosťou.

 • Katarína

  Pri použití ,,sedliackeho rozumu,, je kostol pri opatreniach aké boli nastavené priestorom s minimálne možným kontaktom a budova chrámov je dostatočne priestranná a nepretápaná ! Čo sa s reštauráciami a obchod. centrami nedá vôbec porovnávať…
  Tak naozaj je to práca Zlého…v ľuďoch, ktorí si myslia o sebe, že riadia tento svet…
  A my sa modlíme aj za nich, zatiaľ doma, aby pochopili svoje konanie….kým je čas a kým sú ešte na ceste.

 • Anna

  Nemôžu nám zobrať všetko a už vôbec nie vieru, nemôžu nám brániť chodiť do kostola to sa nerobilo ani za komunistov.Panna Mária sedembolestna patrónka Slovenska oroduj za nás a vyslyš naše prosby zmiluj sa nad nami .

 • František

  Jednoznačne som proti zatváraniu kostolov!! Tu je to zjavný úmysel,pod zámienkou pandémie!!! V MHD,sa koľko ľudí tlačí!!?? To isté je v hypermarkete, ale kostoly im vadia!!! Zaoredanci!!! To isté sú školy…v iných štátoch sú školy otvorené,len u nás sú bezdôvodne zatvorené!!! Učenie cez internet,je o ničom!!! Čo sa tie deti naučia!!?? No nič!!! Médiá neustále melú hlúposti a zjavne bojujú proti iným názorom ako chcú počuť……o debilnoch v parlamente na čele s Dementovičom,je zbytočne hovoriť!!! Ale božie mlyny melú pomaly ale isto!!!!

 • Gabriela

  Myslím si, že každý človek si v tejto situáciu má uvedomiť, že kde už zlyhajú ľudské sily a rozum, tam automaticky má nastúpiť uvedomenie si ľudskej slabosti a nastupuje vyššia moc. Rozumej tým Boh, najvyššia a práva moc. K nemu treba pozdvihnúť svoje srdce. Robíme pravý opak. Sme ľudia tvrdej šije, pyšný vo svojej moci. Kým si neuvedomíme svoju slabosť a pýchu, Boh ku nám bude prísny.Je tu čas pokory.Pre všetkých!!!!!!

 • eduard

  Nielen z chleba žije človek,ale z každého slova,ktoré vychádza z Božích úst!

 • Vladislav Glodžák

  Boh je jediná pravda láska a liek na každú chorobu.

 • ALENA SPINEROVA

  O SLOVENSKU SA HOVORILO ZE PATRI MEDZI KRAJINY S KRESTANSKOU NECHCEM POUZIT SLOVO TRADICIOU,LEBO VIERA NIEJE TRADICIA ,ALE DEDICSTVO .DEDICSTVO KTORE NAM DAROVAL V PRVOM RADE DOBRY PAN BOH A VIERU NAM POSLAL CEZ SVATYCH VIEROZVESTCOU CYRILA A METODA.JE TO DAR KTORY SI MAME STRAZIT AZ DO SVOJEJ SMRTI A ODOVZDAVAT TO SVOJIM DETOM.-DALSIM GENERACIAM DEDICOM.NASU VIERU NAM NEZOBRALI TURCI ANI KOMUNISTI AJ ZA NICH NEBOLI KOSTOLI POZATVARANE.MOZME SA MODLIT DOMA ,SLEDOVAT SVATE OMSE,ALE VYSPOVEDAT,DAT ROZHRESENIE ,SVATE PRIJIMANIE NEMOZNO PRIJAT CEZ INTERNET ,TELEVIZIU CI PRIAME PRENOS.JE POTREBNY OSOBNY KONTAKT S KNAZ-VERIACI.TAK AKO PRIJIMAME POTRAVU DENNE NIEKOLKO KRAT ,ABY SME MALI TELESNU SILU , MY VERIACI MUSIME PRIJIMAT AJ POTRAVU PRE NASU DUSU,ALE AJ SVIATOSTI ,NAPRILKAD ZOMIERAJUCI.NECH TO POLITICI KONECNE POCHOPIA VED TIEZ ICH VIDAT SEM -TAM AJ V KOSTOLOCH .NEVIEM CI TA ICH UCAST V KOSTOLOCH JE LEN PRE ICH DOBRY IMIDZ PRE POTENCIONALNYCH VOLICOU.NEBOJME SA PREJAVIT SVOJU VIERU V DNESNEJ DOBE V KTOREJ SA BOJIME SMRTI TELA ,ALE O SPASU DUSI SA BOJIME ZABOJOVAT.NEBOJME SA TYCH CO ZABIJAJU TELO ,ALE O TYCH KTORY ZABIJAJU DUSE.KED KRISTUS S NAMI KTO JE PPROTI NAM.

 • Jarmila

  Sklamanie a úžas spôsobil postoj KBS, ktorá tento stav dovolila. Zaujímal by ma skutočný dôvod tohto postoja biskupov Slovenska. Biskupi ako všetci kňazi by mali zaujať rovnaký postoj ako by to urobil Ten, ktorého zástupcami a sprostredkovateľmi sú tu na zemi. Neviem si predstaviť, že by Pán Ježiš privolil svetskej moci a súhlasil by s týmto jej postojom. Pripomína mi to skôr správanie starozákonných kňazov z čias okolo roku 33 po Kr. Ospravedlňujem sa za tento svoj otvorený názor, cieľom je aby slúži na zamyslenie ….. Pokoj každému

 • Roman

  Myslím si ,že so zatvorením kostolov to ďaleko zašlo. Kostoly by nemali byť vôbec zatvorené. Zalistujme v dejinách našich starých otcov. Nikdy sa nespomenulo o zatváraní kostolov. Pozitívne vnímam doplňujúce informácie k petícií ,ktoré poukazujú na niektoré európske národy ,ktoré pokojne slávili sviatky narodenia

 • Bešina Vlastimil

  Zdieľal som ale neukazuje obsah na stránkach!

 • Anna

  Napr. aj Švajčiarsko: verejne bohosližby sa konaju. Počty farníkov na sv.omši do 50
  Dodržuju sa opatrenia: Odstupy / Rúška/ svätena voda v stojanoch / nepodavajú sa ruky.
  Počas celej pandemie boli chrámy otvorené. Kde je Kresťansje Slivensko???? Slovensko! ..je zasvätené Sedembolestnaej Panne Márii a v jej bolesti jej tento pristup este bolesť pridáva. Modlím sa aby nás sv. Archanjel Michal bránil v boji a v tychto mimotiadnych dňoch. Nech Pám Ježiš zošle svojich anjelov na slovensko a celý svet. Nech zaženie zlé mocnosti a nastane boži pokoj. Nech Pán požehná túto petíciu a ľudí ktorí ju iniciujú. A.

 • Mária

  Myslím si, že veriaci aj s duchovenstvom sa snažili dodržiavať potrebné opatrenia v chrámoch a preto nebol dôvod na také radikálne riešenie. Nebolo to správne rozhodnutie a nesie so sebou mnohé problémy, ktoré sa prejavili a aj v budúcnosti ešte prejavia na psychike mnohých.
  Je predsa potrebné sa starať nielen o telesné, ale aj o duševné zdravie. Ale tí, čo vymysleli tento „bič“ na nás, veriacich, to nepochopia. Možno ešte prejde pár rokov, kým aspoň niektorí z nich sa spamätajú. Zopár bude aj takých, ktorí až na smrteľnej posteli dostanú milosť, aby sa splnili slová z Písma aby tí, čo majú oči, videli …. Kiežby sa spamätali čím skôr mnohí z nich.

 • Jozef Mulinka

  Plne súhlasím s Vašou petíciou,nieje možné aby sme nemohli ísť na svätú spoveď pred VIANOCAMI