Podporujeme biskupov! Zrušte zákaz verejných bohoslužieb!

Autor: Petičný výbor Adresáti: Eduard Heger (Vláda SR), Vláda SR

Vážený pán premiér, členovia vlády Slovenskej republiky,

touto petíciou vyjadrujeme plnú podporu slovenským biskupom. Rovnako ako oni, ani my nepovažujeme plošný zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadame jeho čo najskoršie odvolanie.

20435 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Možnosť slobodne vyznávať svoju vieru a oslavovať Boha, ku ktorej patrí aj účasť na bohoslužbách a prijímanie sviatostí, považujeme za jednu zo základných potrieb, práv a povinností človeka. Posilu, ktorú nám dáva naša viera, si ešte viac uvedomujeme práve v týchto neľahkých chvíľach, keď mnohí z nás strácajú zdravie, blízkych, spôsob obživy alebo zažívajú dlhodobé odlúčenie od najbližších. 

Pripomíname Vám, že úplný zákaz bohoslužieb odsúdili ako protiprávne súdy v mnohých krajinách sveta, ktoré konštatovali, že takýto zákaz znamená neprimerané oklieštenie náboženskej slobody a porušenie princípu proporcionality.

Uplynulé týždne, skúsenosti z predchádzajúcich vĺn epidémie, ako aj vyjadrenia rešpektovaných organizácií venujúcich sa ochrane zdravia taktiež ukazujú, že ak sa dodržia primerané hygienické opatrenia, kostoly nie sú miestom šírenia nákazy koronavírusu. Aj preto k úplnému zákazu bohoslužieb nedochádza v žiadnej inej krajine okrem Slovenska. Ako zdôrazňujú otcovia biskupi, práve pohľad do týchto krajín ukazuje, že existujú aj iné riešenia.

Samozrejme, chápeme, že je potrebné podrobiť sa primeraným opatreniam, ako je napríklad dodržiavanie bezpečných odstupov, používanie respirátorov či dezinfekcia rúk, a v rámci svojich možností prispieť k boji s pandémiou. Preto sa cirkev neustále snaží o pomoc vláde poskytovaním duchovnej, charitatívnej a často aj psychologickej pomoci pre núdznych. Preto kňazi pomáhali ako dobrovoľníci v nemocniciach po celom Slovensku. Dovoľte nám však pripomenúť, že hlavné bojové pole cirkvi sa nachádza v duchovnej oblasti a váš zákaz jej znemožňuje podieľať sa na boji proti pandémii tam, kde ju nedokáže nahradiť žiadna iná inštitúcia.

Preto vás vyzývame, aby ste čo najskôr odvolali plošný zákaz verejných bohoslužieb a nahradili ho opatreniami, ktoré sa v iných krajinách, ale aj na Slovensku, v predchádzajúcich týždňoch ukázali ako funkčné a dostatočné.

 

Signatári:

Juraj Šúst

Anton Chromík

Vladimír Palko, vysokoškolský pedagóg

Michal Čop

Martina Bednáriková

Ján Duda, katolícky kňaz, vysokoškolský profesor

Peter Janků,  pesničkár, scénograf, dramatik

Anton Ziolkovský, katolícky kňaz, vysokoškolský pedagóg

Jaroslav Daniška

Ján Mačutek, matematik

Andrej Ralbovský

Matúš Hagara

Patrik Daniška

Tomáš Kováčik

Stanislav Gunčaga

Peter Beňa

Richard Mateffy

Robert Mateffy

Lucia Labašová

Vladimír Kružík

Pavol Ipoth, informatik

Zuzana Ipothová, biochemička

Dušan Škurla, katolícky kňaz

Ján Figeľ

Erik Zbiňovský

Darius Hatok

Marek Nikolov

Peter Čambál

Osoba oprávnená konať s orgánmi verejnej moci: Juraj Šúst, trvale bytom: Teodora Tekela 8, 917 01 Trnava, nar. 27.07.1980

 

Aktuálne petície

Nevnášajte progresivistickú ideológiu do Trestného zákona!

26 10 427

Nevnášajte progresivistickú ideológiu do Trestného zákona!

Vážené ministerstvo, žiadame Vás, aby ste návrh Trestného zákona úplne prepracovali a nepredkladali na vládu. Návrh novely Trestného zákona je ideolo...

Zobraz petíciu
Nesťažujte službu policajtkám a policajtom

1 654

Nesťažujte službu policajtkám a policajtom

Vážené ministerstvo vnútra SR, Nový odborový zväz polície podáva k návrhu: LP/2021/791 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 73/1998 Z. z. o štá...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

49 názorov na podpis

 • Peter Ščepka

  Páni biskupi, prosim zobudte sa ,stratili ste už minimálne 2/3 ovečiek. Nestačí dať sa napichať a zaliesť ako medvedi a ľudí nechať ako korisť očkovacej mafii.

 • Eduard Žmijak

  Zakázať verejné Bohoslužby a nechať všetko ostatné pootvárané, je najväčší omyl štátnej moci.
  Veď kde inde sa môže vyprosiť odvrátenie pandémie?
  Zo všetkého robia štatistiky,všetko skúmajú, na nemožné veci poskytujú štáby ľudí, ale kde je najvyšší výskyt možnosti nákazy, tam sa nič neskúma. Som si istý, že kostoly to niesú.
  V zákaze verejných Bohoslužieb vidím priamy útok na cirkev.
  Kiežby táto petícia priniesla vytúžené otvorenie chrámov a návrat ľudu k svojmu Majstrovi.

 • Zdeno Šedivý

  Liberoboľševickú „demokraciu“ predsa nebudem komentovať

 • Ján Vanečko

  Podporím každú dobrú vec, ktorá pomôže konečne zastaviť toto covidšialenstvo !!! Mali by sa ale uvedomiť aj predstavitelia cirkví na Slovensku!!! Doteraz všetko podporovali a všemožne pomáhali odoberaniu základných ľudských práv a slobôd občanom Slovenska matovičovou mafiou !!!

 • Jozef Fajta

  Ked môžu nechat otvorené školy,a šírenie covidu je tam velké,nevidím dôvod prečo kostoly/zatial som nepočul ani jeden prípad,kde prišiel človek
  z kostola a bolo dokázané že sa nakazil práve tam/kde ludia sú hodne zodpovední a prísne dodržiavajú opatrenia musia ostat zatvorené.
  Proste stále aj v dnešnej ,ked máme vraj tú slobodu,Kostoly stále niekomu ležia v žalúdku.

 • Ružena Žecova

  Súhlasím s petíciou. Podpísané

 • Jana M.

  Požehnaný čas,
  veľmi fandím iniciátorom tejto akcie. Rada by som povzbudila otcov biskupov, aby sa nebáli ľudí, ale Boha, ktorému tak málo doverujú a nedokážu sa postaviť za svojich veriacich, len dúfajú a prosia 🙁 nikto z nich nemá odvahu rázne povedať, že toto už nie a tiež by som rada odkázala aj vláde – bez Božieho požehnania márne naše namáhania; v minulosti sa ľudia v ťažkých situáciách utiekali do kostolov a v tejto dobe sa ako prvé zatvárajú, to je veľmi zlé; nemožme sa čudovať, že „pandémia“ trvá a može byť horšie… dobre nám tak, bohužiaľ…
  Jana M.

 • František Špoták

  Dobrý deň ,
  chýbajú mi tam podpisy pánov biskupov , i keď sa akože pred týždňom ozvali že sú rozhorčený že zakázali bohoslužby … myslím si že už dávno sa mali ozvať k danej situácii na Slovensku . I keď sa nezvyknú miešať do politiky a svetských záležitostí , ale to v akom morálnom rozvrate je Slovensko tak to je aj na ich pleciach . ja ich neodsudzujem na to nemám právo na to je Boh v ktorého ja verím ale každý pastier samá starať o svoje ovečky a vyučovať ich k dobrému a chrániť ich pred zlým a toto mi veľmi chýba u našich biskupov ……….

 • Samuel

  Tak toto nechápem .
  Otvorené školy: máme
  Podniky: máme
  Duchovné ustanovizne otvorené nemáme chyba
  ……………………………………
  Nie LEN podniky , ale aj duchovnú oporu potrebujeme . Potrebujeme Boha a kňazov.

 • Andrej BUJŇÁK

  Ježišov príkaz, aby sa jeho konanie a slová opakovali, „kým nepríde“,nevyžaduje len spomienku na to, čo sám urobil. Žiada liturgickú oslavu pamiatky Kristovho života a smrti, jeho zmŕtvychvstania a jeho príhovorov u Otca. Touto oslavou poveril apoštolov a ich nástupcov.
  Cirkev od samého začiatku ostávala vernou Pánovmu príkazu. O jeruzalemskej Cirkvi sa píše:
  „Vytrvalo sa zúčastňovali na učení apoštolov a na bratskom spoločenstve, na lámaní chleba a na modlitbách… Deň čo deň svorne zotrvávali v chráme, po domoch lámali chlieb a s radosťou a úprimným srdcom požívali pokrm“(Sk 2,42-46).

 • Daniela Štibraná

  Podpísané.

 • Ľubica Lieskovska

  verím, že sa sv.omše obnovia. vnímam to ako velmi dôležité aj pre pokoj v našej krajine, kedže knazi na omšiach nás povzbudzovali k pokoju a ohľaduplnosti, modlitbe a dávali nádej cez Božie slovo. nepočula som o žiadnom prípade, že by sa niekto nakazil v kostole. naopak, viem minimalne o troch rodinách v mojom okolí, kde sa nakazili od detí zo škôl. v nedeľu nemáme sv. omšu, ale obchody su otvorené. nie je to zvláštne? naháňame sa za materiálnym, ale vláda nevyhlasi pôst a modlitby za odstránenie pandémie. sme naozaj krajina, kde je vačšina ľudí veriaca? veríme v Boha, no veríme Bohu?

  vďala

  Lubica

 • Rudolf ŠTEFUNKO

  Čudujem sa, že za ten dlhý čas, čo prežívame pandémiu, nikto jasne nepovedal, že prostredie chrámov je celkom iné, ako mnoho iných priestorov, ktoré ľudia navštevujú. Je pokojné, vznešené, duchapovznášajúce. A rovnako ako fyzické živobytie, je potrebná aj duchovná obživa, ktorá odkláňa ľudí od plytkého konzumizmu a všadeprítomnej skepsy a nasmerováva ich k pozitívnemu životu a nádeji, že napokon každé zlo musí byť prekonané. Ale vystríhajme sa prehnaných, agresívnych útokov na pandemické opatrenia i na kohokoľvek!

 • jozef pakan

  Je to nehorazne čo si dovolili politici a biskupi maju razne konat a to ist na urad vlady a presviedcat politikov ved su zastupcovia jeziša krista a nie cakať na peticie od laikov.

 • Michal BARCÍK

  Áno, pandemická situácia vyvolala obavu nákazy všetkých ľudí koronavírusom pri zhlukovaní ľudí,
  preto vláda zakázala návštevu bohoslužieb v kostoloch, ale pre supermarkety či hypermarkety to neplatí?
  Vo štvrtok 25.11.2021 som sa dal už tretíkrát zaočkovať a následne
  potom som šiel nakúpiť bežné potraviny do hypermarketu, ale „čudujsasvet“ nikto odo mňa nežiadal
  potvrdenie o zaočkovaní!
  Je to všetko len o tom, ako budeme disciplinovaní a dbať na zdravý životný štýl, vyhýbať sa nákaze
  a oslovovať nenásilnou formou iných okolo seba, aby sa zaočkovať dali. Aj tie nastávajúce VIANOCE
  potom môžeme prežiť bez obmedzení a skôr sa uvoľní a zruší lockdown.
  Z tohto dôvodu sa tiež pripájam k petícii a úplne s ňou súhlasím.

 • Michal BARCÍK

  Súhlasím s obsahom tejto petície!

 • Ján Juran

  Plne súhlasím a podpisujem petíciu.

 • Juraj

  Súhlasím s petíciou. Bohoslužby pre všetkých rovnako bez segregácie. Predstavitelia by nemali podporovať toto klamstvo a podvod na ľuďoch….