Podporujeme biskupov! Zrušte zákaz verejných bohoslužieb!

Autor: Petičný výbor Adresáti: Eduard Heger (Vláda SR), Vláda SR

Vážený pán premiér, členovia vlády Slovenskej republiky,

touto petíciou vyjadrujeme plnú podporu slovenským biskupom. Rovnako ako oni, ani my nepovažujeme plošný zákaz verejných bohoslužieb za primeraný a žiadame jeho čo najskoršie odvolanie.

20487 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Možnosť slobodne vyznávať svoju vieru a oslavovať Boha, ku ktorej patrí aj účasť na bohoslužbách a prijímanie sviatostí, považujeme za jednu zo základných potrieb, práv a povinností človeka. Posilu, ktorú nám dáva naša viera, si ešte viac uvedomujeme práve v týchto neľahkých chvíľach, keď mnohí z nás strácajú zdravie, blízkych, spôsob obživy alebo zažívajú dlhodobé odlúčenie od najbližších. 

Pripomíname Vám, že úplný zákaz bohoslužieb odsúdili ako protiprávne súdy v mnohých krajinách sveta, ktoré konštatovali, že takýto zákaz znamená neprimerané oklieštenie náboženskej slobody a porušenie princípu proporcionality.

Uplynulé týždne, skúsenosti z predchádzajúcich vĺn epidémie, ako aj vyjadrenia rešpektovaných organizácií venujúcich sa ochrane zdravia taktiež ukazujú, že ak sa dodržia primerané hygienické opatrenia, kostoly nie sú miestom šírenia nákazy koronavírusu. Aj preto k úplnému zákazu bohoslužieb nedochádza v žiadnej inej krajine okrem Slovenska. Ako zdôrazňujú otcovia biskupi, práve pohľad do týchto krajín ukazuje, že existujú aj iné riešenia.

Samozrejme, chápeme, že je potrebné podrobiť sa primeraným opatreniam, ako je napríklad dodržiavanie bezpečných odstupov, používanie respirátorov či dezinfekcia rúk, a v rámci svojich možností prispieť k boji s pandémiou. Preto sa cirkev neustále snaží o pomoc vláde poskytovaním duchovnej, charitatívnej a často aj psychologickej pomoci pre núdznych. Preto kňazi pomáhali ako dobrovoľníci v nemocniciach po celom Slovensku. Dovoľte nám však pripomenúť, že hlavné bojové pole cirkvi sa nachádza v duchovnej oblasti a váš zákaz jej znemožňuje podieľať sa na boji proti pandémii tam, kde ju nedokáže nahradiť žiadna iná inštitúcia.

Preto vás vyzývame, aby ste čo najskôr odvolali plošný zákaz verejných bohoslužieb a nahradili ho opatreniami, ktoré sa v iných krajinách, ale aj na Slovensku, v predchádzajúcich týždňoch ukázali ako funkčné a dostatočné.

 

Signatári:

Juraj Šúst

Anton Chromík

Vladimír Palko, vysokoškolský pedagóg

Michal Čop

Martina Bednáriková

Ján Duda, katolícky kňaz, vysokoškolský profesor

Peter Janků,  pesničkár, scénograf, dramatik

Anton Ziolkovský, katolícky kňaz, vysokoškolský pedagóg

Jaroslav Daniška

Ján Mačutek, matematik

Andrej Ralbovský

Matúš Hagara

Patrik Daniška

Tomáš Kováčik

Stanislav Gunčaga

Peter Beňa

Richard Mateffy

Robert Mateffy

Lucia Labašová

Vladimír Kružík

Pavol Ipoth, informatik

Zuzana Ipothová, biochemička

Dušan Škurla, katolícky kňaz

Ján Figeľ

Erik Zbiňovský

Darius Hatok

Marek Nikolov

Peter Čambál

Osoba oprávnená konať s orgánmi verejnej moci: Juraj Šúst, trvale bytom: Teodora Tekela 8, 917 01 Trnava, nar. 27.07.1980

 

Aktuálne petície

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

3 4 206

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

Pozývame predstaviteľov médií a politických strán k zamysleniu a presunutiu politických diskusií v televíziách a rádiách na iné dni, aby sa aspoň jed...

Zobraz petíciu
Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

3 7 647

Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

Vyzývame Vás pán premiér Fico, rešpektujte právo obcí zakázať herne a kasína, zakážte reklamu na hazard, zaveďte limit na prehru závislý od príjmu h...

Zobraz petíciu
Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

2 14 103

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

50 názorov na podpis

 • Zuzana Závecká

  Ide o útlak kresťanov. Aby sa mohla rozťahovať diabolská sila. A kde sa ľudia nemodlia tam panuje zlo.

  Doruč svojmu biskupovi!

  Pochválený buď Ježiš Kristus!

  Vážený otcovia biskupi, tak ako v deň, keď sme ako deti s dôverou žiadali z Vašich rúk prijať dary Ducha Svätého aj dnes Vám dôverujeme ako kresťanský rodičia.

  Žiadame Vás, aby ste pozdvihli autoritu Panny Márie nad Slovanmi aj Slovákmi.

  Tak ako uprosili Stalina v roku 1942 jeho úradníci, aby mohli Pannu Máriu dať do lietadla a obleteli s ňou Moskvu, aby zastavila Nemcov.
  Tak ako Panna Mária zastavila Turka pred Viedňou – Bitka pri Viedni 12.9.1683.

  Veľa milosti dostávajú veriaci, keď prosia Pannu Máriu o pomoc.

  Je čas prosiť. Aj my Vás žiadame a prosíme o veľkú púť Slovanov so Šaštínskou Sedembolestnou pannou Máriou Patrónkou Slovenska po všetkých krajských mestách Slovenska, Poľska, Česka, Ukrajiny, Ruska, Bieloruska…

  Prosíme o púť Sedembolestnej Panny Márie patrónky Poľska aj s Matkou Boskou Czestochowskou aj s Bogorodicou.

  A požiadali kresťanských rodičov, aby kľakli na kolená a v modlitbe k Sedembolestnej Panne Márii ochrankyni Slovenska: Pod tvoju ochranu… a Rozpamätaj sa svätá Panna Mária po homílii po liste a povzbudení od Vás otcov biskupov.

  Tak aj my žiadame o túto milosť kľačať pred Bohom v chrámoch na svätej omši spoločne v jeden deň v prosbe ochrany Slovenska a slovenských rodín a najmä detí pred hrozbou vojny Slovanov. Do ktorej ju ženie had. Chceme prosiť o mier a pokoj na zemi. Chceme prosiť, aby Božia Matka pätou navždy rozpučila hlavu hadovi. Aby sme sa mohli radovať z božieho stvorenstva na Jeho Slávu.

  Od Krista ste ako kňazi a biskupi dostali úlohy: učiť, posväcovať a spravovať.

  Ako matky a otcovia, ktoré poznajú hranice ochranných rúk nad svojimi deťmi, vieme, že svojou silou nedokážeme ich ochrániť, ani keď nám sedia v lone. A jediný, kto ich ochraňuje je Božie milosrdenstvo. Sedembolestná Panna Mária ako matka je tou, ktorá bezmocne plače nad svojim synom, ako my matky a otcovia, keď vidíme našu bezmocnosť nad zlými, diabolskými, externými vplyvmi na našich bratov Slovanov. Jedine sklonený v modlitbách pred Božou tvárou vidíme nádej na mier.

  Ako bývalá študentka katolíckej teológie a katechétka som sa odhodlala k tomuto listu na podnet spoločenstva rodín, ktoré bezmocne stojí hľadiac na neprávie, ktoré sa chystá do našich životov.

  Modlím sa nech naše a vaše konanie vedie Duch Svätý.

  Nech Vás žehná Pán.
  S pozdravom Závecká Zuzana

 • Peter Ščepka

  Páni biskupi, prosim zobudte sa ,stratili ste už minimálne 2/3 ovečiek. Nestačí dať sa napichať a zaliesť ako medvedi a ľudí nechať ako korisť očkovacej mafii.

 • Eduard Žmijak

  Zakázať verejné Bohoslužby a nechať všetko ostatné pootvárané, je najväčší omyl štátnej moci.
  Veď kde inde sa môže vyprosiť odvrátenie pandémie?
  Zo všetkého robia štatistiky,všetko skúmajú, na nemožné veci poskytujú štáby ľudí, ale kde je najvyšší výskyt možnosti nákazy, tam sa nič neskúma. Som si istý, že kostoly to niesú.
  V zákaze verejných Bohoslužieb vidím priamy útok na cirkev.
  Kiežby táto petícia priniesla vytúžené otvorenie chrámov a návrat ľudu k svojmu Majstrovi.

 • Zdeno Šedivý

  Liberoboľševickú „demokraciu“ predsa nebudem komentovať

 • Ján Vanečko

  Podporím každú dobrú vec, ktorá pomôže konečne zastaviť toto covidšialenstvo !!! Mali by sa ale uvedomiť aj predstavitelia cirkví na Slovensku!!! Doteraz všetko podporovali a všemožne pomáhali odoberaniu základných ľudských práv a slobôd občanom Slovenska matovičovou mafiou !!!

 • Jozef Fajta

  Ked môžu nechat otvorené školy,a šírenie covidu je tam velké,nevidím dôvod prečo kostoly/zatial som nepočul ani jeden prípad,kde prišiel človek
  z kostola a bolo dokázané že sa nakazil práve tam/kde ludia sú hodne zodpovední a prísne dodržiavajú opatrenia musia ostat zatvorené.
  Proste stále aj v dnešnej ,ked máme vraj tú slobodu,Kostoly stále niekomu ležia v žalúdku.

 • Ružena Žecova

  Súhlasím s petíciou. Podpísané

 • Jana M.

  Požehnaný čas,
  veľmi fandím iniciátorom tejto akcie. Rada by som povzbudila otcov biskupov, aby sa nebáli ľudí, ale Boha, ktorému tak málo doverujú a nedokážu sa postaviť za svojich veriacich, len dúfajú a prosia 🙁 nikto z nich nemá odvahu rázne povedať, že toto už nie a tiež by som rada odkázala aj vláde – bez Božieho požehnania márne naše namáhania; v minulosti sa ľudia v ťažkých situáciách utiekali do kostolov a v tejto dobe sa ako prvé zatvárajú, to je veľmi zlé; nemožme sa čudovať, že „pandémia“ trvá a može byť horšie… dobre nám tak, bohužiaľ…
  Jana M.

 • František Špoták

  Dobrý deň ,
  chýbajú mi tam podpisy pánov biskupov , i keď sa akože pred týždňom ozvali že sú rozhorčený že zakázali bohoslužby … myslím si že už dávno sa mali ozvať k danej situácii na Slovensku . I keď sa nezvyknú miešať do politiky a svetských záležitostí , ale to v akom morálnom rozvrate je Slovensko tak to je aj na ich pleciach . ja ich neodsudzujem na to nemám právo na to je Boh v ktorého ja verím ale každý pastier samá starať o svoje ovečky a vyučovať ich k dobrému a chrániť ich pred zlým a toto mi veľmi chýba u našich biskupov ……….

 • Samuel

  Tak toto nechápem .
  Otvorené školy: máme
  Podniky: máme
  Duchovné ustanovizne otvorené nemáme chyba
  ……………………………………
  Nie LEN podniky , ale aj duchovnú oporu potrebujeme . Potrebujeme Boha a kňazov.

 • Andrej BUJŇÁK

  Ježišov príkaz, aby sa jeho konanie a slová opakovali, „kým nepríde“,nevyžaduje len spomienku na to, čo sám urobil. Žiada liturgickú oslavu pamiatky Kristovho života a smrti, jeho zmŕtvychvstania a jeho príhovorov u Otca. Touto oslavou poveril apoštolov a ich nástupcov.
  Cirkev od samého začiatku ostávala vernou Pánovmu príkazu. O jeruzalemskej Cirkvi sa píše:
  „Vytrvalo sa zúčastňovali na učení apoštolov a na bratskom spoločenstve, na lámaní chleba a na modlitbách… Deň čo deň svorne zotrvávali v chráme, po domoch lámali chlieb a s radosťou a úprimným srdcom požívali pokrm“(Sk 2,42-46).

 • Daniela Štibraná

  Podpísané.

 • Ľubica Lieskovska

  verím, že sa sv.omše obnovia. vnímam to ako velmi dôležité aj pre pokoj v našej krajine, kedže knazi na omšiach nás povzbudzovali k pokoju a ohľaduplnosti, modlitbe a dávali nádej cez Božie slovo. nepočula som o žiadnom prípade, že by sa niekto nakazil v kostole. naopak, viem minimalne o troch rodinách v mojom okolí, kde sa nakazili od detí zo škôl. v nedeľu nemáme sv. omšu, ale obchody su otvorené. nie je to zvláštne? naháňame sa za materiálnym, ale vláda nevyhlasi pôst a modlitby za odstránenie pandémie. sme naozaj krajina, kde je vačšina ľudí veriaca? veríme v Boha, no veríme Bohu?

  vďala

  Lubica

 • Rudolf ŠTEFUNKO

  Čudujem sa, že za ten dlhý čas, čo prežívame pandémiu, nikto jasne nepovedal, že prostredie chrámov je celkom iné, ako mnoho iných priestorov, ktoré ľudia navštevujú. Je pokojné, vznešené, duchapovznášajúce. A rovnako ako fyzické živobytie, je potrebná aj duchovná obživa, ktorá odkláňa ľudí od plytkého konzumizmu a všadeprítomnej skepsy a nasmerováva ich k pozitívnemu životu a nádeji, že napokon každé zlo musí byť prekonané. Ale vystríhajme sa prehnaných, agresívnych útokov na pandemické opatrenia i na kohokoľvek!

 • jozef pakan

  Je to nehorazne čo si dovolili politici a biskupi maju razne konat a to ist na urad vlady a presviedcat politikov ved su zastupcovia jeziša krista a nie cakať na peticie od laikov.

 • Michal BARCÍK

  Áno, pandemická situácia vyvolala obavu nákazy všetkých ľudí koronavírusom pri zhlukovaní ľudí,
  preto vláda zakázala návštevu bohoslužieb v kostoloch, ale pre supermarkety či hypermarkety to neplatí?
  Vo štvrtok 25.11.2021 som sa dal už tretíkrát zaočkovať a následne
  potom som šiel nakúpiť bežné potraviny do hypermarketu, ale „čudujsasvet“ nikto odo mňa nežiadal
  potvrdenie o zaočkovaní!
  Je to všetko len o tom, ako budeme disciplinovaní a dbať na zdravý životný štýl, vyhýbať sa nákaze
  a oslovovať nenásilnou formou iných okolo seba, aby sa zaočkovať dali. Aj tie nastávajúce VIANOCE
  potom môžeme prežiť bez obmedzení a skôr sa uvoľní a zruší lockdown.
  Z tohto dôvodu sa tiež pripájam k petícii a úplne s ňou súhlasím.

 • Michal BARCÍK

  Súhlasím s obsahom tejto petície!

 • Ján Juran

  Plne súhlasím a podpisujem petíciu.

 • Juraj

  Súhlasím s petíciou. Bohoslužby pre všetkých rovnako bez segregácie. Predstavitelia by nemali podporovať toto klamstvo a podvod na ľuďoch….