Odmietame netolerantnosť voči katolíckemu biskupovi Haľkovi a katolíckym názorom

Autor: Signatári otvoreného listu

My, signatári a podporovatelia tohto otvoreného listu, vyjadrujeme podporu otcovi biskupovi Jozefovi Haľkovi, voči ktorému sa v posledných dňoch odohrali agresívne útoky na festivale Pohoda, odmietame netolerantnosť voči katolíckym názorom a žiadame pokojnú spoločenskú diskusiu aj o citlivých témach.

15309 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Na tohtoročnej Pohode LGBTI aktivisti na biskupovej provizórnej spovednici prekryli kríž dúhovou vlajkou a vyzývali ho na odchod z podujatia. Organizátor festivalu Michal Kaščák namiesto odsúdenia netolerantnosti niekoľkých dúhových aktivistov voči katolíckym postojom, ktoré reprezentoval otec biskup svojou prítomnosťou a ponúkanou duchovnou službou, označil jeho účasť za chybu. Podľa publikovaných informácií si organizátori boli vedomí biskupových verejne vyjadrených postojov v minulosti na margo seriálu RTVS a jeho účasť preto zvažovali. Rímsko-katolícky biskup o. Jozef Haľko pred niekoľkými mesiacmi kritizoval seriál Priznanie verejnoprávnej RTVS, v ktorom bolo odvysielané bozkávanie sa dvoch žien a označil spôsob odprezentovania lesbického vzťahu v seriáli za manipuláciu diváka v duchu marxisticko-leninských príručiek a označil ho za škodlivé až devastačné pre detského diváka.

My dolupodpísaní podporovatelia vyhlasujeme, že je nevyhnutné oddeľovať politické požiadavky LGBTIAQ+ aktivistov od osôb, ktoré pociťujú homosexuálnu príťažlivosť.

V duchu katechizmu Katolíckej cirkvi každú osobu milujeme, avšak každý hriech odsudzujeme, bez ohľadu na to, kto ho pácha – či heterosexuálne či homosexuálne cítiaci človek.

Neodsudzujeme osobu, ale hriech.

Neschvaľujeme hriech, ale milujeme osobu a prijímame ju s jemnocitom.

To však neznamená, že schvaľujeme akékoľvek jej konanie, zvlášť nie také, ktoré ubližuje jej samotnej, či iným osobám (pozn.: aktívny homosexuálny životný štýl zraňuje človeka tým, že sa štatisticky dožíva nižšieho veku a čelí vyšším rizikám prenosných chorôb, depresií či samovraždy; deti otca či mamy, ktorá takto žije, oberá o jedného z rodičov).

Otec biskup,

odmietame netolerantnosť, stojíme pri vás a požadujeme, aby katolícke názory neboli vytláčané z verejného diskurzu, ale boli súčasťou pokojnej verejnej diskusie aj o citlivých témach.

Katolícka cirkev za dvetisíc rokov ukázala svoju silu a životaschopnosť tisíckami mučeníkov, vyznávačov a svätcov, stali ste sa Kristovým biskupom, pre neho ste boli ponížený a odmietnutý. Veríme, že už máte svoju odmenu ukrytú v nebi.

 

Tomáš Kováčik

Martina Bednáriková

Patrik Daniška

Dušan Škurla

Anton Chromík

 

 

Aktuálne petície

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

1 13 434

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu
Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

20 12 786

Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

Vážený pán predseda Národnej rady SR, apelujeme na Váš zdravý rozum! Vyzývame Vás, predložte zákon, ktorý zagarantuje, že absurdity o tehotných a r...

Zobraz petíciu
Neničte rodičovský dôchodok!

15 9 590

Neničte rodičovský dôchodok!

Svojim podpisom sa pripájam k Verejnej výzve "Neničte rodičovský dôchodok" iniciovanej signatármi z kultúrneho, akademického, občianskeho, cirkevné...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

46 názorov na podpis

 • Zuzana

  Som za biskupa Haľka…..správal sa by sme povedali profesionálne,ale tí okolo neho nie.
  Slovensko je katolícke,tak sa má ukázať naša viera….

 • Katarina

  Súhlasím s podporou p. biskupa J.Haľka …
  Myslím si, že ten „festival“ si nezaslúží účasť p. biskupa…

 • Mária

  Odsudzujem tiež hriech a nie hriešnikov.

 • Jana - Mária

  To, že nejaká skupina ľudí napadne slovne alebo aj fyzicky jednotlivca z pozície sily pre nesúhlas s jeho názorom či presvedčením, to sa – žiaľ – stáva. Najmä v prostredí, v ktorom sa incident odohral, to neprekvapuje. Nemalo by sa však stať, aby to zostalo bez povšimnutia spoločnosti a najmä jej autorít. Osobitne v prípade, ak nešlo o „obyčajného“ kresťana, ale o biskupa a spoločne s ním bol zhanobený aj symbol Katolíckej cirkvi – kríž. Ale autority tejto krajiny mlčia… 🙁 Mňa najviac sklamala pani prezidentka. Jej vyjadrenie by sa žiadalo o to viac, že sama festival poctila svojou návštevou. Zdá sa, že dúha tohtoročnej Pohody vôbec nie je „pohodová“ a kým jednu Pravdu zahalila, mnohé pravdy odkryla… Mňa motivovala napísať svoj názor aj do veršov 🙂 – ponúkam na zamyslenie:

  Pravda v dúhe

  Pod dúhovou vlajkou vykročila Pohoda,
  vypískala biskupa, že je hanbou národa.
  Progresívnu prezidentku privítala potleskom,
  tak mlčaním zapredáva katolícke Slovensko?

  Festival aj hlava štátu túžia tu byť „pre všetkých“,
  ale len tých, ktorí zaprú Pravdu Knihy kníh.
  A Boh? Kruto zaodetý do dúhy
  z kríža lieči VŠETKY naše neduhy.

 • Jaroslava

  Všetko slobodno, ale nie všetko osoží.Bohu aj iným žiaľ, že sa udejú tak nekontrolovane agresívne veci, ktoré naozaj iba veľmi jasne ukazujú úroveň konajúceho.Kazdý si zaslúži úctu, aj keď nesúhlasíme s jeho názorom.Skusme už dospieť v tomto smere a jednať navzájom s úctou.Boh ako správny Otec miluje všetky svoje deti,aj keď sa nesprávame podľa jeho pravidiel, ktoré sú nám dané viac na záchranu, než aby nás obmedzovali.Dodrziavanie týchto ciest nám prinesie skutočnú slobodu žiť to, čo je pre nás prinosnejsie až za hranice smrti, nie len teraz v tomto živote.

 • Vlado

  Prečo prosím mlčí rím.-katolicka cirkev na čele s arcibiskupom Zvolenským a arcibiskupom Boberom konkretne aj v tomto prípade ? Uražky cirkvi a zosmiešňovanie už presahuje medze.

 • Juraj Golha

  Moj názor je že v prvom rade mal zaujať k tomu stanovisko a to verejne v médiách arcibiskup Zvolenský a ostro odsúdiť nemorálne správanie individui, ktoré pána biskupa Halka napádali. Cirkev musi neochvejne brániť svoje hodnoty a svojich pastierov zvlášť takých odvážnych akým je aj pab biskup Halko. Povolený buď Ježiš Kristus

 • Beatka Synková

  Nesúhlasím s konaním LGBD, hrubo zasahujú do pokojného priebehu festivalu. Nech sa nestarajú, nevnucujú…..Beatka

 • Elena Čanigová

  Ako aktívnu katolicku Rimsko-katolíckej cirkvi má bolí, že KBS nezaujala okamžite stanovisko k hanebným incidentom voči pomocné mu biskupovi Haĺkovi. Takto skončíme ako kresťania v Iraku! To je aké pokrytectvo! Chi buono? Duhovym LGBTI, progresivcom, liberalom? A kde je KDH? Pán Majerský čuší. Ťažko sa rozhoduje a vyjadruje, keď má manželku v Bruseli. A tá sa už veľakrát prejavila v negatívnom postoji voči Slovensku! Pán Chromík, ďakujem, že sa o tieto veci staráte. Nech vám Pán Boh pomáha. Vždy vás budem podporovať.

 • Robert Križo

  Odcudzujdme hriech, nie hriešnikov

 • Juraj

  Nie som rímsky katolík a mám vážne výhrady voči učeniu katolíckej cirkvi, avšak ak neodsúdime agresívny čin, ktorý sa udial na spomínanej spovednici, akým právom potom chce vyžadovať aktivista LGBTI, aby sa podobné aktivity nediali im zo strany odporcov LGBTI. Ak budú provokovať jedni, môžu prirodzene čakať odvetu. Kde to potom skončí? ? Konanie aktivistu LGBTI nech to bol ktokoľvek odsudzujem ako nesprávny čin, ktorý nič nerieši iba zvyšuje napätie medzi oboma stranami.

 • René Krajčovič

  Ja nechcem byť tolerantný k agresívnym homosexuálom a drzým beštiám, ktorí terorizujú pokojných a slušných heterosexuálov a aktívnou bruselskou satanskou politikou degenerujú rodiny a národy.
  Naopak, v prvom rade kresťania a zvlášť katolíci by mali vyhlásiť nulovú toleranciu k drzým a agresívnym chorým deviantom, zvlášť, keď sa už satanské ideológie dostali do osnov základných škôl!!!
  Práveže budeme súdení za svoju zbabelosť a falošný súcit!

 • Eva

  plne súhlasím ako ste to naformulovali v liste otcovi biskupovi

 • Zuzana

  „Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa haniť, prenasledovať a všetko zlé na vás lživo hovoriť. Radujte sa a veseľte sa, lebo v nebesiach máte veľkú odmenu. Veď takto prenasledovali prorokov, ktorí boli pred vami.“ Mt5:11,12

 • Maria Dvorcakova

  Súhlasím,čo robíte.Moj komentár som napísala ako odpoveď.

 • Vincent Kabát

  Všetky mimovládky ktoré prevzali podporu zo zahraničia je nutné zakázať. Slúžia niekomu inému a nie Slovenskej republike a tradíciám a tohoto národa. Ich úlohou je rozvracať morálku a hospodárstvo krajiny.

 • Jana Kormaňáková

  „A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu.“ (Mt16,18)
  Bože, žehnaj a posilňuj svojich služobníkov!

 • Ján Jánošík

  To čo sa deje vo svete a to čo sa udialo aj na Pohode v TN je otvorený sodomizmus….Tak ako bola potrestaná Sodoma bude zatratený aj tento zvrátený svet… Boží súd príde…..už čoskoro!!!

 • jana miklovičová

  Neuveriteľné, šokujúce nielen to počínanie tých mladíkov z ktorých už urobili nerozmýšľajúce kreatúry.
  Ale viac ma poburuje to, ako sa správajú naši DEMOKRATI, naše média ak RTVS po komerčáky. Celá POHODA bola prezentáciu, kam smerujú mladých a to za pomoci najvyšších politikov.
  Takže liberáli a progresívci sa už nezastavia ani pred Božími prikázaniami. A cirkev, ked nebude poslúchať – viď zatváranie kostolov kvôli pandemických opatreniam, vyzývať na očkovanie a možno aj povoliť svadby homosexuálov v kostoloch pod. ak tak si nepomôže.
  Mocní globalitčici a to asi z oboch táborov (informovanejší, ergo čítajúci aj iné články a počúvajúci iné média vedia o čo ide) maju aj katolícku cirkev v paži.
  Jana z Bratislavy

  Som nepratizujúca kresťanka

 • Katarina Puškárová

  Pana Kascaka som cele roky povazovala za rozumného aktívneho mladého muža. Som veľmi sklamaná jeho postojom. Stále čakám,že sa ,,preberie“ a triezvo vyjadrí k udalosti na Pohode.

 • Škodová

  Ľudia si zamenili pravého Boha za boha vášní a pôžitkov. No zabudli, že bez Boha život nejde správnym smerom. Voľakedy nás na náboženstve učili: Bez Božieho požehnania, márne naše namáhania. Príde vždy v živote chvíľa, keď jediným našim pomocníkom je Boh a žiadne farebné a dúhové vlajky. Pre usporiadateľov by bolo vhodné si položiť otázku, ako chceme vychovávať našu budúcu generáciu, či s nenávisťou a hrubosťou každého človeka, alebo vkladať do výchovy lásku a toleranciu voči ľuďom vedľa nás?

 • Július Lalinský

  Súhlasím s podporou biskupa J.Haľka i keď si myslím, že ten „festival“ si nezaslúží účasť biskupa…

 • Tibor Martinček

  Bratia liberáli, vyžadujú toleranciu, ale sami jej nie sú schopní.

 • Peter Valkovič

  Pri tej záležitosti na Pohode by som sa spýtal pána Kaščáka, či o rok oficiálne zakáže vstup katolíckym biskupom, alebo napríklad aj ŽIDOM, veď takéto represálie sme tu v minulosti už mali a treba sa z toho poučiť.

 • Ladislav Kovaľ

  Cirkev často mlčí na nemorálnosť ,blížia voľby . Kresťanským vzorom ma byť rozvedená prezidentka ktorá strieda partnerov?Alebo predseda parlamentu s 10 ženami? Divím sa ,že ich prijmú predstavitelia cirkvi .To je vzor kresťanskej rodiny? Mlčme ďalej. A dávajme sa fackovať na tvár z oboch strán. Západná kultúra ktorú sme s náručou prijali po roku 1989 katolícku cirkev ničí a zničí ju.Nepoučili sme sa z histórie .Vidíme to aj teraz .Pravdu na Ukrajine ma len západ.

 • Martina Rosinova

  Toto, čo vidím na obrázku ako pochod LGBTIQ, to je ako pochod masiek na maškarnom plese v Benátkach. Šašovia?

 • Lubica

  Toto sa neda akceptovat ziadnym sposobom. Tolka pomylenost, agresivita, arogancia, primitivizmus, zvratenost a totalny moralny marazmus, to jednoducho nie je akceptovatelne. Ako sa mozu citit rodicia tych „predvadzatelov sa“. A co deti a mladez ked toto vidi, ked im to je na kazdom kroku podsuvane…..potencialne mozne dalsie obete? Aka to bude mladez a dalsia generacia, Pan Boh, Ochranuj Slovensko.
  Lubica

 • Jozef Uhrovčík

  Vážený pán Chromík
  iba malý postreh a moja vlastná úvaha,nemusí s ňou nikto súhlasiť,ale aj tak ju poviem. V časoch tureckej nadvlády nad Európou,kedy ešte bolo možné hovoriť o kresťanskej Európe zobrali ľudia do rúk zbrane a bojovali za svoj život za svoju rodinu, ale aj za svoju vieru. Čo robíme,alebo sme schopný urobiť my? iba pokrytecky a ustrašene sa schovávať za rôzne výhovorky. Kto išiel v tých dávnych časom ľudu príkladom? Tí, ktorí by aj dnes mali ten Boží ľud viesť a ísť mu príkladom. Tí ho zradili na začiatku tohto chaosu,keď ho vyzývali na samovraždu. Je to možno tvrdé,ale pravdivé. Príde čas a nie je ďaleko keď budeme musieť pozdvihnúť nie len svoj hlas,ale aj ruku. Inak zahynieme. Nemôžeme a nesmieme byť milosrdný k svojim vrahom. To je zbabelosť,ktorá sa neodpúšťa.

  S pozdravom
  Uhrovčík

 • Jozef

  „V skratke“: Biskup Haľko vyjadril svoj názor na televízny seriál. Vraj v demokratickej spoločnosti sa to volá sloboda slova. Keď S.Magušinovú nazval určitý človek rôznymi hanlivými a urážajúcimi slovami- (čo biskup neurobil), bola to podľa istého právnika sloboda slova.
  Biskup nedehonestoval žiadne symboly LGBTI ani nebol na nich agresívny, neničil ich majetok… Ako sa rieši agresivita na Pohode? (SBS,Polícia?) Organizátori-zmeňte si názov-strkáte hlavu do piesku, alebo sa len správate tak ako je to teraz v móde, aby ste si prihrali fanúšikov? Potom zakážte vstup ľuďom s vlastným-možno iným názorom. Alebo zakážte vstup agresii.

 • Marta Andelová

  Je mi ľúto z toho, čo sa dialo na Pohode a som zhrozená, kam sa prepadá časť mladých ľudí.
  O.Biskupa Haľka si veľmi vážim, dúfam, že sa jeho prítomnosť a pôsobenie na Pohode dotklo aspoň pár duší pre ich záchranu.
  Nech Pán otvorí oči blúdiacim, aby mali čas zastaviť.