Odmietame netolerantnosť voči katolíckemu biskupovi Haľkovi a katolíckym názorom

Autor: Signatári otvoreného listu

My, signatári a podporovatelia tohto otvoreného listu, vyjadrujeme podporu otcovi biskupovi Jozefovi Haľkovi, voči ktorému sa v posledných dňoch odohrali agresívne útoky na festivale Pohoda, odmietame netolerantnosť voči katolíckym názorom a žiadame pokojnú spoločenskú diskusiu aj o citlivých témach.

14795 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Na tohtoročnej Pohode LGBTI aktivisti na biskupovej provizórnej spovednici prekryli kríž dúhovou vlajkou a vyzývali ho na odchod z podujatia. Organizátor festivalu Michal Kaščák namiesto odsúdenia netolerantnosti niekoľkých dúhových aktivistov voči katolíckym postojom, ktoré reprezentoval otec biskup svojou prítomnosťou a ponúkanou duchovnou službou, označil jeho účasť za chybu. Podľa publikovaných informácií si organizátori boli vedomí biskupových verejne vyjadrených postojov v minulosti na margo seriálu RTVS a jeho účasť preto zvažovali. Rímsko-katolícky biskup o. Jozef Haľko pred niekoľkými mesiacmi kritizoval seriál Priznanie verejnoprávnej RTVS, v ktorom bolo odvysielané bozkávanie sa dvoch žien a označil spôsob odprezentovania lesbického vzťahu v seriáli za manipuláciu diváka v duchu marxisticko-leninských príručiek a označil ho za škodlivé až devastačné pre detského diváka.

My dolupodpísaní podporovatelia vyhlasujeme, že je nevyhnutné oddeľovať politické požiadavky LGBTIAQ+ aktivistov od osôb, ktoré pociťujú homosexuálnu príťažlivosť.

V duchu katechizmu Katolíckej cirkvi každú osobu milujeme, avšak každý hriech odsudzujeme, bez ohľadu na to, kto ho pácha – či heterosexuálne či homosexuálne cítiaci človek.

Neodsudzujeme osobu, ale hriech.

Neschvaľujeme hriech, ale milujeme osobu a prijímame ju s jemnocitom.

To však neznamená, že schvaľujeme akékoľvek jej konanie, zvlášť nie také, ktoré ubližuje jej samotnej, či iným osobám (pozn.: aktívny homosexuálny životný štýl zraňuje človeka tým, že sa štatisticky dožíva nižšieho veku a čelí vyšším rizikám prenosných chorôb, depresií či samovraždy; deti otca či mamy, ktorá takto žije, oberá o jedného z rodičov).

Otec biskup,

odmietame netolerantnosť, stojíme pri vás a požadujeme, aby katolícke názory neboli vytláčané z verejného diskurzu, ale boli súčasťou pokojnej verejnej diskusie aj o citlivých témach.

Katolícka cirkev za dvetisíc rokov ukázala svoju silu a životaschopnosť tisíckami mučeníkov, vyznávačov a svätcov, stali ste sa Kristovým biskupom, pre neho ste boli ponížený a odmietnutý. Veríme, že už máte svoju odmenu ukrytú v nebi.

 

Tomáš Kováčik

Martina Bednáriková

Patrik Daniška

Dušan Škurla

Anton Chromík

 

 

Aktuálne petície

Zastavme Istanbul v smernici Európskej únie!

24 14 268

Zastavme Istanbul v smernici Európskej únie!

Vážená pani ministerka, dovoľujeme si Vás požiadať, aby ste zmenili návrh stanoviska a pripravili vláde SR a NR SR stanovisko, ktorým Slovenská rep...

Zobraz petíciu
Nedajme Európskej únii právo zatvárať!

23 9 987

Nedajme Európskej únii právo zatvárať!

Vážená pani ministerka, určovať, ktorý názor môže byť vyslovený bez toho, aby bol onálepkovaný ako nenávistný s následkom väzenia nemôže Európska ún...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

41 názorov na podpis

 • Andrej

  Nedobrovoľne som bol nútený trochu sa angažovať aj v politike, čiinosti ministerstiev, kdejakých úradov a pod. Za mnohé roky musím konštatovať, že pre LGBT lobby sú intrigy, klamstvá a agresivita charakteristické. Len verejnosť o tom vedela veľmi málo, lebo jednak niektorá problematika je príliš zložitá na to, aby jej verejnosť rozumela, keď prax v danom odbore nepozná do hĺbky. a jednak aj tie zrozumiteľnejšie udalosti horlivo cenzurujú médiá.

  Teraz tá agresivita vychádza najavo, čo je v podstate dobé, lebo sa aj pred verejnosťou odkrývajú farby. Ale je to aj desivé, lebo sa tiež odhaľuje, kam až dostala ľudí neustála a všadeprítomná propaganda genderovej ideológie.

  Každopádne, mlčaním tých nebezpečných bludárov už dlho podporujeme. Ľuďom treba ukazovať pravdu o nich, aj o objektívnej realite, či sa už týka materiálneho, alebo duchovného sveta. Samozrejme s obetami Bohu, lebo bez nich ľudia pravdu neprijmú, vypnú si v tejto oblasti mozgy a sa pravda sa bude od nich odrážať ako suchý hrach od steny.

 • Josef Bača

  Biskupové jsou naši pastýři, když mi je nepodpoříme, tak kdo jiný? Pokud mi budeme mlčet, tak jak je psáno, začne křičet kamení.

 • Zlatica Marcinová

  Uznávam názory p.Haľka a stojím za učením katolíckej cirkvi .

 • Peter z BA

  Ja ako krestan katolik, co uz dlho nejde v hlavnom prude politiky aj papezovmu pocinaniu (napr kovid), nech je akokolvek slovne krasne (napr odkazy pocas navstevy SK) – som len mohol cakat, kedy sa taketo nieco stane. Mainstream vratane postoj.sk je progresivny.

  Je to cierne na bielom, sem tam sa to ofarbi odtniemi sivej (nepliest s romanom) – ze dnesny papez patri progresivcom, Caputova je ultraliberal, a KBS nevie kam z konopi lokalnymi kauzami, slabym (ci nijakym?) naplnanim odkazu papeza z navstevy, az po aktualne uplne absentujuce stanovisko k tomuto incidentu, uplne v rovnakej linii Caputovej. Ziadne :-)) Hanba im.

  Stvoritela musi naramne bavit, co sa tu deje, ked to este nevypol. Ako uz bolo v liste napisane, pan biskup prejavil specialnu odvahu na tento festival ist (som bol len raz v 2004, co este nemalo velmi nic s politikou). Vsetci, co boli pokrsteni, by sa pri tomto festivale a este jednej „lahodke“, co uz funguje, Grape festival, mali nadobro spamatat. Ale verim, ze ich uz je dost menej nez byvalo. Chcem verit..

  S Bozou pomocou do dalsich dni a rokov, este len vsetci budeme skusani. Este len budeme.

 • Dušan Horváth

  Ak si zriaďovatelia festivalu POHODA neuvedomujú, že festival sa stal miestom hrubého násilia voči legitímnemu a slušnému správaniu sa veriacich ľudí, potom tento festival už ani nemá právo nazývať sa POHODOU… Pridávam sa k požiadavke vyvodenia prísnej zodpovednosti voči zriaďovateľovi festivalu. Nech sa festival stane opäť pohodovým pre každého ľudsky zmýšľajúceho človeka!!!

 • Anton Péntek

  tešíme sa ,že máme nebojácneho biskupa,ktorý hovorí a koná za nás…………………

 • Vojto Mirga

  Keď sme, ešte prednedávnom, ako zahraniční Slováci navštevovali Slovensko a varovali pred príznakmi nadchadzajúceho „pokroku“, ktorý tu, v Kanade, USA a západnej Európe sa už zreteľne prejavoval najmä v náboženskej sfére, domáci hostitelia nám obvykle odpovedali, že Slovensko je iné, že ľudia si udržiavajú tradície, že kostoly sú plné a politici rozličných ideológií sa predbiehajú, počas sv. prijímania, aby ho dostali skorčie než ich politickí súperi. „Pokrok“ sa však nedá zastaviť a tak „incident“ otca biskupa Haľku je len jeho logickým výsledkom. Ak by bol otec biskup prišiel so svojou spovednicou na nejaký verejný „festival“ v podaktorých, teraz už oveľa pokročilkejších, západných krajinách, pravdepodobne by ho zatkli a obžalovali ho z „popierania“ existencie LGBTI a „hate speach“. Treba teda zagratulovať slovessnkým politikom, že nás už dobiehajú a azda nás čoskoro aj predbehnú.

 • Mária

  Opäť raz nastala situácia, že som ostala bez slov. Žijeme ťažké , ale najmä smutné časy . Smutné – lebo sme netolerantní , on iných vyžadujeme to, čo sami nevieme, ba nechceme dať. Ale táto “ intolerancia“ voči predstaviteľovi Cirkvi prekročila snáď všetky medze. Konanie bez bázne, bez úcty a bez primárnej ľudskej slušnosti “ odobril“ aj sám pán Kaščák. Jeho festival bol celé roky hodnotený kladne , a tak popri svetskej sláve pozabudol, že “ bez Božieho požehnania, márne naše namáhania. “ Tento ročník bol mementom , ktoré ukazuje na pravdu skrytú v posolstvách Matky Božej. A víťazom každej nePOHODY je jedine jej Nepoškvrvnené Srdce.

 • Vlado

  Je potrebné začať u seba.Dvakrát som napísal príspevok a 2x som bol vymazaný.Kritizoval som nečinnosť predstaviteľov KBS v tejto kauze a vôbec celkovo.Každý sudnÿ človek musí vidieť,že dochádza k potieraniu náboženstva a do popredia sú pretláčanie rôzne pochybné skupiny a cirkev mlčí.Česť výnimkám ako je biskup Haľko

 • Ela

  Pohoda je LGBT festival? Len títo ľudia majú nárok tam ísť a za pritomnost ostatných sa treba ospravedlňovať?
  Tak nech ho premenujú, lebo o tom sme nevedeli.
  Pána biskupa obdivujem, zvládol poníženie, výsmech – v tichosti ako Pán Ježiš. Nesťažuje sa.
  Aj ten list Ste pekne napísali.

 • Vladimír

  V Božom mene za Božie hodnoty.Nas neumlcite.Vraj sú tolerantní,ale sami šíria nenávisť.Aj keby som mal zomrieť aj tak budem proti ich zvrátenéj ideológii.