Neznižujte úroveň demokracie a úctu k Národnej rade SR

Autor: Aliancia za rodinu Adresáti: Eduard Heger (Vláda SR), Národná rada SR, predsedovia koaličných strán

Vážený pán predseda vlády SR, vážený pán predseda Národnej rady SR, vážení predsedovia strán vládnej koalície, Vážený pán predseda strany Sloboda a Solidarita,

Vy, predstavitelia vládnej koalície, ste najviac zodpovední za stav, akým sa aktuálne vykonáva zákonodarná moc parlamentu. So znechutením sme sledovali, ako sa poslankyňa Bittó Cigániková, predsedníčka zdravotníckeho výboru, chváli tým, ako „dostala“ konzervatívcov pri ostatných návrhoch zákonov, ktoré chceli chrániť nenarodené deti.

10236 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

 

Akým „objektívnym a demokratickým“ vedením výboru prebehlo hlasovanie o  určení za spravodajcu k týmto návrhom, proti  ktorým je pani predsedníčka výboru evidentne až fanaticky zaujatá, môžete nájsť na linku: https://youtu.be/ANF9Rf8KZs8. Dala o sebe hlasovať a keďže získala „až“ jeden hlas okrem svojho, určila sama seba za spravodajcu k obom návrhom zákona. Štandardné procesy ako je otvorenie diskusie k bodu, sumarizácia návrhov, vedenie hlasovania aspoň v základoch položením otázok: kto je proti, kto sa zdržal, jej napriek dlhšiemu obdobiu vo funkcii zrejme nič nehovoria. Rolu spravodajcu potom zneužila na to, aby Národnej rade odobrala možnosť hlasovať o prijatí týchto návrhov zákonov. 

Vážený pán predseda Sulík,

je pravdepodobné, že hlasovanie o návrhoch zákona, ktoré by zastavili vraždenie nenarodených detí by parlament ešte teraz neprijal. Je to veľká téma a svojou podstatou hľadá hlbokú a ľudskú odpoveď od každého človeka. V skutočnosti Vaša nominantka na čele zdravotníckeho výboru týmto divadlom arogancie Vašu stranu znemožnila a ukázala, že sa bojí riadneho hlasovania a demokracie. Či je to preto, lebo neverí svojim argumentom alebo neverí v demokraciu, ponecháme na zváženie všetkým rozumne uvažujúcim.

Vážený pán predseda vlády, Vážený pán predseda NR SR, 

je aj Vašou zodpovednosťou podľa miery Vašich úloh a vplyvu v koalícii, kto a ako vedie rokovania výborov NR SR. Útok predsedníčky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej na ústavné kompetencie NR SR môže byť príkladom pre iných spravodajcov vo formulovaní zmätočných uznesení NR SR. 

Podľa článku 86, písm. a) Ústavy Slovenskej republiky do pôsobnosti Národnej rady Slovenskej republiky patrí najmä: uznášať sa na ústave, ústavných a ostatných zákonoch a kontrolovať, ako sa dodržiavajú. Takéto pitoreskné zosmiešňovanie tohto procesu úmyselnými schválnosťami znevažuje Národnú radu SR a demokraciu. Príklady priťahujú. Aj tie negatívne. Ukazujú úroveň úcty k demokracii a úcty k názorom oponentov. 

§ 73, ods. 3 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky hovorí, že Národná rada sa uznesie tak, že buď

a) vráti návrh zákona jeho navrhovateľovi na dopracovanie, alebo

b) nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona, alebo

c) ho prerokuje v druhom čítaní.

Úmyselne zmätočný návrh  uznesenia spravodajkyne Jany Bittó Cigánikovej obral Národnú radu SR o jej zákonné právo na výber medzi týmito troma možnosťami a zasiahol do jej ústavného práva uznášať sa na zákonoch. Jana Bittó Cigániková zosmiešnila hlasovanie poslancov Národnej rady SR tým, že im dala  fakticky na výber len dve identické možnosti, a to nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona (§ 73, ods. 3, písm. b) zákona o rokovacom poriadku) alebo nepokračovať v rokovaní o návrhu zákona (§ 73, ods. 4 zákona o rokovacom poriadku). Vôbec nezáležalo, ako budú hlasovať faktický výsledok mohol byť len jeden.

Vážený pán predseda strany Sloboda a solidarita,

pani Bittó Cigániková zrejme naďalej ostane symbolom úrovne demokracie a úcty k iným ako vlastným názorom vo Vašej strane. 

Vážený pán predseda vlády,

dovoľujeme si Vás požiadať o to, aby ste osobne a verejne odsúdili ako nedemokratický tento spôsob správania sa spravodajcu a navrhli príslušné právne úpravy tak, aby k podobnému správaniu nemohlo dochádzať.

Vážený pán predseda Národnej rady SR,

dovoľujeme si Vám poďakovať za vyjadrenie Vášho odsúdenia postupu pani Bittó Cigánikovej a zároveň si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste iniciovali prijatie právnej úpravy, ktorá znemožní takéto excesy a aby ste  až do toho času ako predseda NR SR určoval iný gestorský výbor pri návrhoch zákonov, pri ktorých by sa mohla opätovne  prejaviť zaujatosť predsedníčky zdravotníckeho výboru pri určovaní spravodajcu.

Vážení predsedovia koaličných strán,

dovoľujeme si Vás požiadať, aby ste výberu nominantov za predsedov výborov venovali väčšiu pozornosť. Správanie p. Jany Bittó Cigánikovej naozaj pripomína Maradonu, keď dal gól rukou. Aj keď bol hviezdou, nakoniec to všetci odsúdili. Tento „gól rukou“ je gólom do vlastnej brány demokracie.

 

Anton Chromík, Aliancia za rodinu

Tomáš Kováčik, Asociácia za život a rodinu

Vladimír Palko, matematik

Erik Zbiňovský, Slovenský dohovor za rodinu

Stanislav Gunčaga, Asociácia OTCA MAMU DEŤOM

Vladimír Kružík, Nadácia Civitas Christiana

Darius Anton Hatok, portál www.somkatolik.sk

Dušan Škurla, Apoštolát ochrany života v košickej arcidiecéze

Ivana Kovaľová, Aliancia za život, o.z.

Peter Palko, Prešov za život, o.z.

Patrik Daniška, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku

Juraj Šúst, Bratislava za život

 

 

Petíciu zostavil: 

Aliancia za rodinu, Chorvátska 199, 900 81 Šenkvice, IČO: 42357934, osoba oprávnená konať s orgánmi verejnej moci: JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD., Chorvátska 199, 90081 Šenkvice, nar. 3.6.1976

 

Aktuálne petície

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

1 13 433

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu
Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

20 12 786

Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

Vážený pán predseda Národnej rady SR, apelujeme na Váš zdravý rozum! Vyzývame Vás, predložte zákon, ktorý zagarantuje, že absurdity o tehotných a r...

Zobraz petíciu
Neničte rodičovský dôchodok!

15 9 590

Neničte rodičovský dôchodok!

Svojim podpisom sa pripájam k Verejnej výzve "Neničte rodičovský dôchodok" iniciovanej signatármi z kultúrneho, akademického, občianskeho, cirkevné...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

8 názorov na podpis

 • Marie Šebešová

  Narodila som sa v roku 1966. Politiku som vnímala iba okrajovo. Ale čo sa dnes robí, je s rozporom zdravého rozumu. Preto podpisujem túto petíciu aby som vyjadrila nesúhlas s tým, čo sa teraz deje. Som za klasickú rodinu. Za klasické označovanie pohlaví. Za dodržiavanie ústavy i práv občanov Slovenskej republiky.

 • Jan Paliesek

  Najviac ma trápi otázka zabíjania nenarodených detí. Pýtam sa: V čom sa líšia od Hitlera naši zákonodarcovia, hlavne pani Bitó Cigánikova, ktorí zabraňujú tomu, aby sa toto zabíjanie postavilo mimo zákon? Veď ani o ňom mi nie je známy jediný prípad, žeby on sám osobne zabil nejakého Žida. A predsa vytvoril holokaust s desať tisícami obetí nevinných ľudí. Zabráňme holokaustu nenarodených detí !!!

 • Anna Orviská

  Skutočne správanie pani Jany Bittó Cigánikovej je negustiózne a jej zaujatosť nie je namieste, preto je potrebné túto situáciu riešiť a zvážiť jej vhodnosť na takýto post.

 • Margita Ivánková

  Zdravím, som ročník 1961 a to, čo sledujem v poslednej dobe, ťažko komentovať. Jednoducho povedané, táto doba je absolútne nenormálna. Len sa divím našej inteligencii, že nekoná, alebo žiadnu nemáme? Rečí na všelijakých fórach už bolo dosť, teraz treba rýchlo konať, kým nebude neskoro. Bežný občan nezmôže takmer nič.

 • Lívia Papayová

  Pohlavie sa nedá zmeniť

 • Milos Dugovic

  Podporujem konzervativne hodnoty,boj proti zvratenej liberalnej masinerii.

 • Dr.Jaroslav Vinduška

  Koalícia dlhodobo opovrhuje Ústavou, zákonnými normami a postupmi, ľudskými právami a občianskymi slobodami. Odsúdenia hodné manipulácie v parlamentnom výbore a rokovaní snemovne sú pritom iba „zrnkami piesku“, ale… aj Sahara sa skladá zo zrniek piesku, ktoré dusia krajinu!

 • Dušan Húska

  Žiadam riešiť tento vážny problém!