Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

Autor: Signatári verejnej výzvy Adresát: Predstavitelia médií a predstavitelia politických strán

Pozývame predstaviteľov médií a politických strán k zamysleniu a presunutiu politických diskusií v televíziách a rádiách na iné dni, aby sa aspoň jeden deň v týždni vytvoril priestor pre upokojenie Slovenska, vnímanie ľudskosti a tiež čas na sústredenie sa na dôležitejšie hodnoty.

4399 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Upokojme spolu Slovensko! Presuňte politické diskusie mimo nedeľu!

Vážení predstavitelia médií, Vážení predstavitelia parlamentných politických strán,

 

Deň 15. mája 2024 sa zapísal do dejín Slovenska neospravedlniteľným atentátom na premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica. Bez ohľadu na politické názory sme boli mnohí spoločne schopní odsúdiť tento hrozný čin. Hľadanie vinníkov radšej prenecháme iným. Všetci si želáme uzdravenie pána premiéra a uzdravenie našej krajiny. Modlíme sa za neho!

 

Vieme, že napätie medzi politickými stranami, ale ani medzi novinármi a politikmi, žiaľ, asi  nezmizne zo dňa na deň. Skúsme však spolu urobiť niečo konkrétne, čo by mohlo prispieť k upokojeniu Slovenska. Niečo čo nám pomôže v politikoch či novinároch vidieť v prvom rade ľudí. Ľudí, ktorí majú svoje rodiny, svoje trápenia, bolesti aj zranenia.

 

Potrebujeme si znovu uvedomiť, že politika či novinárčina je len práca. Práca na spoločnom dobre, pri ktorej môžu mať ľudia rôzne názory, niekedy mylné, niekedy pravdivé. Mnohokrát obhajované zanietene a úprimne, ale stále je to len práca. Stačí na ňu určite šesť dní v týždni. Život, rodina, a pre nás mnohých aj úcta k Bohu, je viac ako politika či naša práca. Nesprávny rebríček týchto hodnôt vedie k negatívnym dôsledkom.

 

Pre deeskaláciu politického napätia je túto prioritu ľudskosti potrebné ukázať konkrétnym  skutkom. Na Slovensku sa nám rozmohol nešvár, ktorý prehadzuje rebríček hodnôt, a to sú nedeľné politické diskusie.

 

Budúci pán prezident spolu so súčasnou pani prezidentkou urobili spoločné gesto, v rámci ktorého tiež vyzvali politické strany, aby prerušili predvolebnú kampaň. Súhlasíme, že to môže pomôcť, no dovolíme si navrhnúť aj trvalejší symbol. Poďte spoločne prispieť k deeskalácii napätia tým, že presunieme politické diskusie mimo nedele!

 

Konkrétne benefity sú nepopierateľné:

 

1. Rešpektovaním nedele ukážeme občanom Slovenska, že politika je len práca, na ktorú stačí šesť dní v týždni a v živote sú skutočne hodnoty, ktoré sú cennejšie a treba sa o ne starať. Nedeľa bez politických šarvátok je toho najlepším symbolom pre celú populáciu Slovenska.

2. Ukážeme, že aj politik je človek, ktorý má nárok si oddýchnuť v nedeľu a nemusí chodiť nikam do politickej diskusie a ani sledovať či reagovať na politických oponentov v nedeľu, ale môže sa venovať svojej rodine a svojmu životu.

3. Ukážeme, že aj novinár je len človek, ktorý má rovnaký nárok oddýchnuť si v nedeľu.

4. Uchránime množstvo ľudí od nadávania a preklínania politikov či od rodinných hádok pod vplyvom vybičovaných emócií a neraz zveličených informácií, čo bez akýchkoľvek pochybností pomôže zlepšiť ich psychické zdravie a prispeje k zníženiu napätia v rodinách ako aj v celej spoločnosti.

 

Vážení predstavitelia politických strán, vážení predstavitelia médií,

 

na tomto symbolickom kroku by ste sa mohli zhodnúť naprieč celým politickým a mediálnym spektrom. Ukážme, že ľudskosť má prednosť pred politikou. Zaslúžite si nedeľu a rovnako si zaslúžia upokojenie situácie na Slovensku aj občania.

 

Anton Chromík, advokát a predseda Aliancie za rodinu

Peter Beňa, člen Rady vlády SR pre rodinu a demografický vývoj

Stanislav Gunčaga, Asociácia Otca mamu deťom

Martina Bednáriková, Pro-Life Action

Andrej Ralbovský, informatik

Tomáš Kováčik, Asociácia za život s rodinu

Marek Nikolov, Pastor bonus o.z.

 

 

 

 

 

Aktuálne petície

Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

3 7 703

Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

Vyzývame Vás pán premiér Fico, rešpektujte právo obcí zakázať herne a kasína, zakážte reklamu na hazard, zaveďte limit na prehru závislý od príjmu h...

Zobraz petíciu
Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

2 14 151

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu
Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

20 13 000

Ochráňte naše deti pred transexuálnou revolúciou!

Vážený pán predseda Národnej rady SR, apelujeme na Váš zdravý rozum! Vyzývame Vás, predložte zákon, ktorý zagarantuje, že absurdity o tehotných a r...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

4 názory na podpis

 • Mariana

  Možno by sa v nedeľu mohli vyjadrovať občania. Ako sa im konkrétne, vďaka konkrétnym činom konkrétnych politikov skvalitnil a zlepšil ich život. Ako čin politika priniesol úľavu, ľudskosť, láskavosť, krásu a radosť do života konkrétneho človeka a občana.
  Možno je nedeľa vhodná na vyjadrenie vďaky a odvahy stať sa lepším človekom.

 • Klaudia Košíková

  S článkom súhlasím až na jednu záležitosť a to neunáhliť sa a počkať s aktivitou zvolať všetkých lídrov parlamentných strán za okrúhly stôl u pani prezidentky. Je to z jej strany neskoro a preto si treba utíšiť na každej strane emócie a stráviť tragédiu – atentát a potom s novým pánom prezidentom riešiť okrúhly stôl všetkých lídrov parlamentných strán. Za mesiac bude môcť – verme tomu za okrúhlym stolom sedieť aj pán premiér Fico. Bez neho to nemá zmysel.

 • Gabriela Veselá

  Upokojenie situácie je vevyhnutné!

 • Ondrej

  Úplný súhlas, výborná myšlienka!
  Koniec-koncov aj premier Fico sa opakovane verejne vyjadril, že politické relácie (debaty) by nemali byť v nedeľu!

  PS: Ak toto vyjde, mali by sme sa vrátiť aj k zákazu nedeľného predaja!