Odložte novelu Ústavy!

Autor: Aliancia za rodinu Adresát: Poslanci NR SR

Vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne Národnej rady SR,
predložený návrh zmeny Ústavy výrazne zasahuje do bŕzd a protiváh medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou v prospech súdnej moci a v prospech prezidenta. Súdna moc má však najnižšiu mieru dôveryhodnosti našich občanov v rámci celej Európskej únie. Odstraňovať brzdy a protiváhy nie je preto vôbec vhodné. Odmietame však aj pokusy o ovládnutie justície zástupcami jednej politickej strany a zásahy do jej nezávislosti. Sme parlamentnou republikou, nie prezidentskou republikou, preto navrhujeme, aby sudcov Ústavného súdu SR volil priamo parlament.

9749 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Šach mat konzervatívcom a právnemu štátu

Aliancia za rodinu iniciovala pripomienky občanov „Neničte nám Ústavu!“ k návrhu novely ústavy, ktoré podpísalo viac ako 8.800 občanov. Drvivá väčšina pripomienok  bola ignorovaná. Návrh novely ústavy považujeme nielen za šach mat konzervatívcom, ale aj  právnemu štátu.

Občania žiadali, aby sa vyriešilo nerešpektovanie rozhodnutí Národnej rady  prezidentkou pri Istanbulskom dohovore tak, aby  povinnosť oznámiť, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou medzinárodnej zmluvy, mal predseda Národnej rady SR. Nestalo sa! Problém stále pretrváva a napriek záväzným rozhodnutiam parlamentu prezidentka nekoná.

Mať Najvyšší správny súd môže byť dobrá alebo zlá myšlienka. O tom sa môžeme sporiť. Prakticky je dôležitejšie, kto vyberie jeho sudcov. Vyzerá to tak, že buď celý súd, alebo jeho dôležitá časť, bude obsadená cez nové výberové konania. Po schválení novely Ústavy sa ďalší proces nebude dať zabrzdiť, a preto tromfy v rukách a právo veta bude mať najmä ministerka Kolíková.

Bude to pritom najvyššie poschodie súdnej moci! Súd, ktorý bude mať v rukách všetky rozhodnutia štátnych a samosprávnych orgánov a pridávajú sa mu ešte aj volebné veci v obciach, disciplinárne konania na sudcov a prokurátorov. Ako napríklad rozhodnutie v spore o tom, či zapísať dve matky do matriky alebo nezapísať.

Doteraz o tom, koho vyzliecť z talára, koho potrestať, rozhodovali disciplinárne senáty Súdnej rady. V nej sedia volení zástupcovia sudcov, ale aj zástupcovia parlamentu, vlády a prezidenta. Disciplinárne senáty boli volené na tri roky. Teraz má táto moc prejsť Najvyššiemu správnemu súdu s kariérne „doživotne“ menovanými sudcami. Ústavná garancia princípu vzájomných bŕzd a protiváh medzi súdnou, zákonodarnou a výkonnou mocou, aká existovala pri Súdnej rade, sa stráca. Možno sa vylepšené zloženie disciplinárnych senátov objaví v zákone, ale v skutočnosti už nepôjde o ústavne zakotvený princíp bŕzd a protiváh. Tromfy a právo veta má v rukách opäť pani ministerka Kolíková.

Žiadame Vás poslancov Národnej rady SR, aby ste nepodporili zmenu Ústavy, pretože nesúhlasíme, aby:

 1. na obsadenie nového Najvyššieho správneho súdu sudcami na budúce desaťročia mala neprimerane významný vplyv cez členov výberovej komisie ultraliberálna ministerka spravodlivosti za jednu politickú stranu, pretože je to v úplnom rozpore s princípom, ktorý sa uplatňuje pre Ústavný súd, pri ktorom sa navrhuje zmena volebného obdobia sudcov tak, aby nominácie sudcov boli rozložené medzi viaceré volebné obdobia,

2. nové nejasné kritérium o „záruke doterajšieho života a morálnych vlastností“ dávalo právo prezidentovi odmietnuť každého kandidáta na ústavného sudcu riadne zvoleného parlamentom,

3. sa kvórum na zvolenie ústavných sudcov zvyšovalo, lebo to zvyšuje riziko vzniku patovej situácie,

4.  pri nezvolení kandidáta ústavného sudcu do dvoch mesiacov (šiestich mesiacov) v parlamente  dostala prezidentka právo vymenúvať sudcov Ústavného súdu SR zo zvolených kandidátov, pretože takáto formulácia okliešťuje právo parlamentu a nedáva odpoveď na otázku, do akej dávnej minulosti pri zvolených kandidátoch môže prezidentka siahnuť.

5. disciplinárne previnenia sudcov riešili iba sudcovia,

6. boli zrušené disciplinárne senáty volené Súdnou radou, v ktorej sú zástupcovia vlády, parlamentu, prezidenta,

7.  sa vytvorila nová kategória  sudcov Najvyššieho správneho súdu, ktorí jediní budú mať právo trestať iných sudcov, lebo moc je návyková,

8. sudcovia trestajúci iných sudcov mali túto moc do 65 (príp. 68) roku života. Doposiaľ boli disciplinárne senáty volené na tri roky,

9. generálny prokurátor bol braný do väzby bez súhlasu Ústavného súdu SR a aby jeho disciplinárne previnenie riešil Najvyšší správny súd namiesto Ústavného súdu.

Vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne,

aké je riešenie z tejto situácie?

Odložte novelu ústavy na čas, ktorý nám umožní riadnu celospoločenskú a tiež odbornú diskusiu. Núdzový stav nie je časom na prijímanie zmien Ústavy SR. Hovoria to viaceré autority, ale aj benátska komisia.

Zabezpečte, aby nedochádzalo príliš k vysokej koncentrácii moci v rukách zástupcu jednej strany a nebol spochybnený tak závažný proces, ako je výber nových sudcov Najvyššieho správneho súdu,

Disciplinárne konania ponechajte v pôsobnosti súdnej rady s časovým obmedzením ich mandátu.

 S pozdravom

JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD., predseda Aliancie za rodinu

Mgr. Karol Polák, Aliancia za rodinu

Mgr. Juraj Šúst, Spoločenstvo Ladislava Hanusa

Ing. Stanislav Gunčaga, Asociácia otca mamu deťom

Mgr. Ing. Andrej Ralbovský, aktivista

Ing. Richard Mateffy, Inštitút Leva XIII.

Ing. Robert Mateffy, Inštitút Leva XIII.

Ing. Matúš Libant, aktivista Centra pre rodinu

Ing. Tomáš Kováčik, občiansky aktivista za ochranu života a rodiny

 

Aktuálne petície

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

3 4 206

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

Pozývame predstaviteľov médií a politických strán k zamysleniu a presunutiu politických diskusií v televíziách a rádiách na iné dni, aby sa aspoň jed...

Zobraz petíciu
Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

3 7 647

Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

Vyzývame Vás pán premiér Fico, rešpektujte právo obcí zakázať herne a kasína, zakážte reklamu na hazard, zaveďte limit na prehru závislý od príjmu h...

Zobraz petíciu
Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

2 14 103

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

14 názorov na podpis

 • viktor soroka

  Súhlasím z vaším názorom a pripájam špeciálne aj víťaznú modlitbu dvoch srdc lásky Ježiša a Márie vizionára Pátra Montforta Okaau: „Ježiš,Mária,milujem vás,zľutujte sa nami,zachráňte všetky duše“.Amen

 • Anna Gavalierová

  Súhlasím z vaším názorom a pripájam špeciálne aj víťaznú modlitbu dvoch srdc lásky Ježiša a Márie vizionára Pátra Montforta Okaau: „Ježiš,Mária,milujem vás,zľutujte sa nami,zachráňte všetky duše“.Amen

 • Rastislav Karchňák

  Súhlasím z Vaším názorom a pripájam sa aj podpisom a svojím súhlasom ku petícii…

 • Žofia Tkáčová, PaedDr.

  Táto petícia, neviem, aký je tam technický problém, sa podpísať nedá. Pokúste sa s tým, prosím, niečo urobiť.
  Súhlasím s celým obsahom článku. Zdá sa, že toto nie je čas na robenie takých závažných zmien, ako je zmena Ústavy. Neverím ministerke Kolíkovej a mnohým čudným aktivitám pani prezidentky, poslancom SAS a ich počinom v politike a mám zato, že musíme byť veľmi opatrní.
  Ďakujem Aliancii za rodinu, že svojimi aktivitami chráni najväčší majetok – naše rodiny a naše deti. Liberálna politika musí mať presne stanovené hranice.
  Prajem veľa síl.

 • JAN CHajdiak

  suhlasim s článkom

 • Gabriela Lebocova

  Súhlasím

 • Stanislav Gunčaga

  Bohužiaľ server na ktorom bežia tieto stránky je preťažený a nezvláda nápor. Situáciu ale už riešime s vlastníkom servera a hádam sa nám to podarí vyriešiť.

 • Miroslav Pauli

  Túto špatu do ústavy SR sa snaží vnášať Holíková za podpory Kisku a tým sa snažia z nehocovať náš právny systém. Je to snaha urobiť zo Slovenska postupne kolóniu a prívesok USA. Tak by sme sa stali otrokmi vo vlastnej zemi. Už aj Nemecko sa snaží vymaniť z područia USA, ozývajú sa čím tvrdšie hlasy proti tejto špinavej politike imperialistických mocností pod vedením USA. nestojíme o túto špinavú politiku ktorá vedie postupne k fašizácii spoločnosti a snahe otvoriť III svetovú vojnu proti Ruskej Federácii.

 • Viera Regecova

  Preco sa to neda podpisat nefunguje to prosim VAS

 • Peter Mitro

  Zmeny ústavy v tomto čase sú aj tak neústavné, tak ako všetky zákony ktoré zosmolili.
  Táto žena tejto krajiny, ktorá je podvodne v ústavnej maštali, tam nemá čo robiť, tak ako tam nemala čo robiť koza.
  Táto žena tejto krajiny nemohla menovať prmiéra a vládu, takže sú to rozbláznené deti, ktoré sa hrajú na dospelých.
  Slovensko nie je hračka a deti nemajú kompetencie na vládnutie…
  Je záhadné a zároveň komické, že títo ľudia tejto krajiny im veria a nepochopili, že ich treba ignorovať.
  Každá mena je len vtedy menou, keď jej ľudia veria. A tak isto je to aj s vládami.

 • Ing. Alexandra Macková

  Považujem za poburujúce, aby sa Ústava SR menila takýmto závažným spôsobom v druhom čítaní na základe pozmeňujúceho návrhu jediného poslanca Baránika bez akejkoľvek predchádzajúcej odbornej diskusie, resp. riadneho pripomienkového konania.
  O kvalite právnického vzdelania menovaného poslanca mám vážne pochybnosti od začiatku jeho pôsobenia v NR SR.

 • Vladimír Sabo

  Nenovelizujte ústavu. Odložte novelu ústavy

 • Ladislav Kopál

  Primárne je neakceptovateľné robiť z Ústavy „trhací kalendár“ a predísť tak prijímaniu zmien, ktoré sú výsledkom zákulisných machinácií; preto je pri hlasovaní o zmene Ústavy, čoby nosného fundamentálneho zákona štátu potrebná prvom rade zhoda na zvýšení úrovne kvalifikovanej väčšiny (z 3/5 na 2/3)
  L.K.

 • Miroslav Rusko

  súhlasím