Neurážajte rodičov povinnými škôlkami

Autor: Aliancia za rodinu Adresáti: Národná rada SR, Poslanci NR SR

Vážená Národná rada SR, Vážení poslanci NR SR,

My občania Slovenskej republiky, rodičia maloletých detí a organizácie nesúhlasíme, aby bola zavedená pre všetky deti od piatich rokov povinná materská škôlka, ako to predpokladá poslanecký návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (p. t. 1468). Rozumieme zámeru pomáhať deťom zo sociálne zraniteľnejšieho prostredia a zlepšiť ich štartovaciu pozíciu v škole. Posunutie štartovacej čiary pre všetky deti však tento problém nevyrieši.

2 podpísaných. Dosiahnime podpisov!
Pred odoslaním podpisu musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Väčšina nemôže byť postihovaná za menšinu

Nebránime sa ukladaniu povinnosti priamo tej skupine rodičov a detí, ktoré majú problém a využitiu opatrení, motivujúcich rodičov detí zo sociálne zraniteľnejšieho prostredia prihlasovať deti do materskej škôlky. Nesmú sa však brať práva všetkým rodičom. Väčšina nemôže byť postihovaná za menšinu. Mnohým rodičom vyhovuje starať sa o deti doma a ešte viac rodičom vyhovuje nechať si niekedy dieťa zo škôlky doma.

So zavedením povinnej dochádzky do materskej škôlky pre všetky deti od piatich rokov nesúhlasíme z nasledovných dôvodov:

Návrh uráža všetky matky a otcov, lebo predpokladá, že nie sú schopní ani len pripraviť svoje deti na školskú dochádzku.

Všetky ideologické režimy sa snažili cez inštitucionalizované vzdelávanie ovplyvňovať čo najmenšie deti vo výchove a odoberať  rodičom právo na výchovu svojich detí.

Výchova deti patrí rodičom, nie štátu. Ústava SR v čl. 41, ods. 4 hovorí, že starostlivosť o deti a ich výchova je právom rodičov; deti majú právo na rodičovskú výchovu a starostlivosť.

Vytváranie nových miest v škôlkach nie je jednoduché. Ak ostane zachovaný počet miest v škôlkach a budú musieť byť prijaté všetky deti nad 5 rokov zníži sa počet miest v škôlke pre mladšie deti.

Odoberanie príspevkov na deti rodičom,  zavádzanie priestupkov, ukladanie pokút vo výške 331,50 eur, považujeme za nehorázne zneužívanie štátu na trestanie rodičov, ktorí chcú vychovávať predškolákov sami.

Plánuje štát trestne stíhať rodičov, lebo nedali dieťa do materskej škôlky? Návrh by mal jasne odpovedať na otázku, či zanedbávanie školskej dochádzky v materskej škôlke vo väčšom rozsahu bude môcť byť posudzované aj ako trestný čin rodiča.

Povinné škôlky považujeme za rizikový faktor. Mnohí rodičia v západných krajinách už trpia tým, že nemôžu ani ovplyvniť obsah škandalóznej sexuálnej výchovy u svojich detí. Štandardy OSN sa snažia o  zavádzanie kontroverznej sexuálnej výchovy detí už od troch rokov. Tieto plány odmietame.

Ústava SR nepozná materské škôlky ako súčasť povinnej školskej dochádzky. Hovorí iba o  práve na bezplatné vzdelanie  pri základných, stredných a vysokých školách.

Návrh nezohľadňuje najlepší záujem dieťaťa v špecifických situáciách. Rodičia doteraz mali právo sami zvážiť schopnosti dieťaťa a požiadať o odklad. Ruší inštitút odkladu povinnej školskej dochádzky deťom, ktoré sú v starostlivosti rodičov, adoptívnych rodičov alebo pred nástupom do školy ešte nedosiahli dostatočnú mieru pripravenosti na školu. Môže znevýhodniť deti s fyzickým či mentálnym hendikepom, ktoré sú v súčasnosti predprimárne vzdelávané s asistenciou rodičov v domácom prostredí alebo v špecializovaných zariadeniach (stacionáre, kluby, komunitné škôlky).

Návrh zákona zvyšuje finančnú záťaž na rodiny. Rodinám vznikne buď povinnosť zaplatiť učiteľku alebo znášať náklady spojené s navštevovaním škôlky. (doprava, doprevádzanie, náklady na vybavenie).

Návrh je spracovaný neodborne a nebola splnená zákonná povinnosť vypracovať doložku vplyvov na rodinu. Tvrdenie, že dané opatrenie nemá vplyv na rodiny vyvrátil sám predkladateľ v doložke sociálnych vplyvov.

Petičný výbor:

Juraj Šúst, T. Tekela 8, 917 01 Trnava nar. 27.7. 1980, predseda  Spoločenstva Ladislava Hanusa

Anton Chromík, Chorvátska 199, 90081 Šenkvice, nar. 3.6.1976, predseda Aliancie za rodinu

Stanislav Gunčaga, Malokarpatská 22c, 900 21 Svätý Jur, nar. 19.6.1986; člen správnej rady Asociácie Otca mamu deťom

Andrej Ralbovský, nar. 11.10.1989, Piešťanská 1638/1, Bratislava 831 02, správca nadácie, Nadácia Slovakia Christiana,

Patrik Daniška, nar. 9. 9. 1979, Sadová 206/9, 900 41 Rovinka, predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, o.z.

Marek Nikolov, nar. 08.04.1976, Zvončekova 7, Stupava, predseda občianskeho združenia Pastor Bonus

Robert Mátéffy nar: 16.03.1981, Budatínska 3, 85105 Bratislava, predseda
INŠTITÚTU LEVA XIII.

Peter Beňa, Nobelovo nám. 8, 851 01  Bratislava, nar. 29.8.1985, člen správnej rady Aliancie za rodinu

 Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej správy: JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD., Chorvátska 199, 90081 Šenkvice, nar. 3.6.1976;

Aktuálne petície

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

4 4 399

Upokojme spolu Slovensko! Nedeľa bez politických šarvátok!

Pozývame predstaviteľov médií a politických strán k zamysleniu a presunutiu politických diskusií v televíziách a rádiách na iné dni, aby sa aspoň jed...

Zobraz petíciu
Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

3 7 703

Začnite hazard obmedzovať, nie znovu povoľovať tam, kde ho ľudia nechcú!

Vyzývame Vás pán premiér Fico, rešpektujte právo obcí zakázať herne a kasína, zakážte reklamu na hazard, zaveďte limit na prehru závislý od príjmu h...

Zobraz petíciu
Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

2 14 151

Vetujte bezprecedentné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ b...

Zobraz petíciu

Pridajte svoj názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše meno sa zobrazí nad komentárom
Váš email sa nebude zobrazovať

Súhlasím so zásadamiPrivacy

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

4 názory na podpis

  • Martina Balážová

    Nesúhlasím s povinnou školkarskou dochádzkou pre deti od 5 rokov. Nech sa každý rodič rozhodne o svojom dieťati ako uzná za vhodné on sám.

  • Anna Giertlova

    Diéta sa na svet sa nežiada ale BOH dal muža a zenu aby prijímali detičky a nech si láskavo uvedomia se kazdy kto žije ho doniesli na svet oco a mama a je to život a BOH NAM DAVA ŽIVOT A NIE STRM. Pokračujme naďalej v dobrých skutkov ved co je Božie je to namáhave vydržme

  • Jana

    Každé dieťa je jedinečné a každé má iné potreby. Čo jednému dieťaťu bude na prospech, tak pre iné môže mať fatálne dôsledky, a to na všetky oblasti osobnostného vývoja. Ďakujem, že existujú ľudia, ktorí uvažujú a robia veci v prospech všetkých detí.

  • Som rada, že v tomto štáte ešte má niekto zdravý rozum. Podporujem aktivity Aliencie za rodinu. Veľmi si vážim ich prácu. Myslím, že dejiny raz budú o tejto dobe písať ako o veľkom úpadku morálky a kultúry .