Menu

Zachráňme Kláštor Karmel v Košiciach

19. decembra 2017 - Petície
Zachráňme Kláštor Karmel v Košiciach

Vážený pán primátor Mesta Košice, vážení poslanci Mestského zastupiteľstva Mesta Košice, my, dolupodpísaní občania, sa v súlade so Zákonom o petičnom práve č. 85/1990 Zb. obraciame na Vás vo vážnej veci verejného záujmu:

Záchrana Kláštora Karmel v Košiciach

Podpísať petíciu

Sestry bosé karmelitánky, ktoré existujú od 16. storočia vo väčšine krajín sveta, postavili kláštor na sídlisku KVP v roku 1995. Košičania tým získali duchovnú perlu, keďže sestry podľa prísnej pápežskej klauzúry kontemplatívne žijú iba v ohraničenom priestore svojho kláštora a priľahlej záhrady, kde sú napokon aj pochovávané. Sestry postavili kláštor v tichom prostredí, kde podľa pôvodného územného plánu nebola plánovaná rozsiahla výstavba. Na prelome rokov 2015/2016 prebehla podpisová akcia na podporu sestier karmelitánok ohľadom výstavby obytného súboru „POVRAZY“ na pravej strane od ich pozemku. Investor tam citlivo znížil zastavanosť územia aj výškovosť budov, takže intimita sestier karmelitánok z pravej strany ostane zachovaná. Vľavo od kláštora sa nachádza pozemok patriaci jazdeckému klubu. Jazdecký klub ho získal od mesta Košice za cenovo výhodných podmienok s tým, že na ňom vybuduje jazdecký areál (viď kúpna zmluva č.971/2006 medzi Mestom Košice a Jazdeckým klubom EMCAR). Aktuálne však investor spojený s jazdeckým klubom na tomto pozemku plánuje namiesto výstavby jazdeckého areálu výstavbu viacpodlažných obytných domov. Ide o konanie v rozpore s podmienkami kúpnej zmluvy, navyše zásadným spôsobom narúšajúce intimitu sestier karmelitánok, ktorá je potrebná k plneniu ich poslania – tichým modlitbám za dobro sveta v skrytom spôsobe života.

Situáciu plánovanej výstavby si môžete pozrieť na tomto odkaze: Situácia – Kláštor Karmel II a areál Zlatá podkova

P E T Í C I A 
ZACHRÁŇME KLÁŠTOR KARMEL V KOŠICIACH II.

My, dolupodpísaní občania, žiadame primátora mesta Košice a poslancov Mestského zastupiteľstva Košice o dodržanie podmienok kúpnej zmluvy č.971/2006 medzi Mestom  Košice a Jazdeckým klubom EMCAR – žiadame zablokovanie akejkoľvek výstavby, ktorá by znemožnila v budúcnosti vybudovať plánovaný jazdecký areál na uvedenom pozemku (parcela č. 1624/575 kat. územie Grunt, Mestská časť Košice – sídlisko KVP). Zároveň žiadame o definitívne stavebné utíšenie bezprostredného okolia Karmelu v Košiciach zmenou územného plánu.

Zachráňme Kláštor Karmel v Košiciach

Áno, želám si dostávať od Aliancie za rodinu e-mailové správy s petíciami, hromadnými pripomienkami, informáciami o rodine a živote. Oboznámil som sa so znením súhlasu spracovaním osobných údajov. Súhlas udeľujem na dobu 20 rokov, môžem ho však kedykoľvek odvolať.
Oboznámil/a som sa so znením Pravidiel ochrany súkromia a cookies a rozumiem, akým spôsobom bude chránené moje súkromie, ako aj akým spôsobom si môžem uplatňovať svoje práva súvisiace so spracúvaním mojich osobných údajov. Uvedomujem si, že pre riadne uplatnenie petície, hromadnej pripomienky, kampane je nevyhnutné spracúvať moje osobné údaje a odovzdať ich adresátovi petície, hromadnej pripomienky alebo kampane.
11,269 signatures

Pošlite to ďalej:

   

Petíciu podávajú :

 1. Romana Šerfelová, Jazvečia 68, 040 13 Košice – Ťahanovce, zástupca petičného výboru
 2. Eduard Adamčík, Klimkovičova 1, 040 23 Košice – Sídlisko KVP, člen petičného výboru
 3. Michal Müller, Myslavská 91, 040 16 Košice – Myslava, člen petičného výboru
 4. Lýdia Benderová, Hemerková 13, 040 23 Košice – Sídlisko KVP, člen petičného výboru

Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej správy: Romana Šerfelová, Jazvečia 68, 040 13 Košice – Ťahanovce, zástupca petičného výboru, nar. 22.2.1970

Fyzická osoba svojim podpisom na tejto petícii, v súlade so zákonom č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, udeľuje súhlas petičnému výboru na spracovanie poskytnutých osobných údajov výlučne na účely súvisiace s podaním petície.


Čo môžeme ešte  urobiť?

 1. Šírme túto petíciu zdieľaním na sociálnych sieťach facebook a pod. stačí kliknúť na ikonku sociálnej siete, ktorá je na tejto stránke.
 2. Môžeme si stiahnuť fyzickú formu petície tu Petičný hárok a dať ju podpísať aj tým, ktorí nepoužívajú počítač. Vyplnené podpisové hárky (aj čiastočne), prosím, pošlite do 20.1.2018 na adresu: Mgr. Marta Gregová, Slovenská 81, Košice – Sever 040 01

12 thoughts on “Zachráňme Kláštor Karmel v Košiciach

Janj

Je potřeba lidem pomáhat. Vy Katolíci toho už máte těch majetku velmi moc. A navíc stě si nato neviděli,ale dostali jen jako milodary. Je potřeba pomoct mladým lidem. Sem pro aby se stavělo. Pokud nechcete být rušení,zavřete si doma za sebou dveře.

Reply
Daniela

bola som v Košiciach. Karmelitáni sú mi známi som proti výstavbe , ktoré narúša pokojné konteplatívne sestry

Reply
Eva Trebuĺova

EvaBudeme sa modlit aby Pan nam omohol vyriesit situaciu sestrickam,aby mali pokoj na modlitby ktore nie len ale aj my potrebujeme.ev

Reply
Marián Antal

… svet potrebuje modlidby ako nikdy predtým, v pokoji a tichu rozjimať s Pánom… ,prosiť a ďakovať, pomáhať iným ,…upevňovať lásku a porozumenie medzi ľudmi…

Reply
Marián Antal

potrebuje modlitby ako nikdy predtým vpokoji a tichu, vážme si tých ktorí nám vyprosujú lásku a pokoj u Pána…

Reply
Mária

Nie som z Košíc, ale som z lokality, kde výstavba a narušenie prírody a životného prostredia presiahlo únosnú mieru. Spolucítim s karmelitánkami a všetkými občanmi Slovenska, ktorých životné prostredie narúšajú bezcitní a chamtiví investori, ktorí pod pokrievkou „ rozvoja“ okrem svojho osobného prospechu nehľadia na nič iné a sú schopní nenávratne narušiť prírodné bohatstvo a hodnoty vytvárané po stáročia až tisícročia našimi predkami.

Reply
 • Pingback: Košičania v petícii požadujú zachovanie kláštora karmelitániek bez blízkej bytovej výstavby - Hlavné správy

 • Pingback: NEWS – SPRÁVY

 • Zuzka

  Tiez nie som z KE, som z BA. Tieto karmelitanky som davnejsie aj navstivila. Svet velmi potrebuje ich modlitby a obety.

  Reply
  Aa

  Slovensko potrebuje tieto sestry, lebo žiaľ, nemá sa kto modliť. Plne ich podporujem

  Reply
  Anna Martinková

  Prosím aby sestry karmelitannky zostali vo svojom kláštore

  Reply
  Jana Kublová

  Hoci niesom z Košíc, ale mám vzťah ku karmelitánkam, preto podporujem, aby im bol zachovaný priestor pre život podľa ich regule a spirituality. A tiež dajme priestor priestoru a nezahusťujme si životné prostredie preplánovanou výstavbou, najmä, ak zmluva hovorí o niečom inom.

  Reply

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.