Menu

Kultúrne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým!

22. septembra 2015 - Hromadné pripomienky
Kultúrne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým!

Vážené ministerstvo, 

a preto podávame túto hromadnú pripomienku:

Kultúrne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým!

Táto petícia je už uzavretá.

End date: Sep 30, 2015

Signatures collected: 2458

Signature goal: 3000

2,458 signatures

Hromadná pripomienka Aliancie za rodinu k Výnosu Ministerstva kultúry

https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDetails.aspx?instEID=-1&matEID=8467&docEID=443755&docFormEID=-1&docTypeEID=1&langEID=1

 

V § 3, ods. 1  písm. a) Návrhu VÝNOSU Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

z ………. 2015 o podrobnostiach poskytovania dotácií zo štátneho rozpočtu navrhujeme upraviť nasledovne:

 „§ 3

(1) Dotáciu na účel podľa § 2 ods. 1 písm. e) zákona môže ministerstvo poskytnúť na podporu týchto projektov:

a) kultúrna aktivita osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva.“

Odôvodnenie:

Ministerstvo navrhlo nový výnos,  v ktorom opätovne rovnako ako v pôvodnom výnose  podľa nášho názoru nad rámec zákona rozširuje poskytovanie dotácií nasledovne:

„(1) Dotáciu na účel podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona môže ministerstvo poskytnúť na podporu týchto projektov:

  1. kultúrna aktivita osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva, podpora rovnosti príležitostí, podpora integrácie do spoločnosti, prevencia a eliminácia všetkých foriem násilia, potláčanie všetkých foriem násilia, diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, extrémizmu, výchova k tolerancii a prijímaniu inakosti, posilnenie sociálnej súdržnosti a rozvoj medzikultúrneho dialógu,“

 

Navrhujeme správne citovať písmeno odseku zákona, podľa ktorého má byť poskytovaná dotácia. Predpokladáme, že ide o písm. e) § 2, ods. 1 zákona č. 434/2010 Z.z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Dotácie sú podľa zákona viazané na kultúrne aktivity zdravotnej postihnutých alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva. Ďalšie ciele idú nad rámec zákona. Aj ak by išlo o dobré ciele, je potrebné podmieniť ich poskytnutie tým, že ide o kultúrne aktivity osôb so zdravotným postihnutím a kultúrne aktivity inak znevýhodnených skupín.

Množstvo ďalších cieľov neviazaných na pôvodný cieľ zákona môže spôsobiť opačný efekt. O to menej financií sa dostane na kultúrne aktivity osôb so zdravotným postihnutím a inak znevýhodnených skupín. Preto navrhujeme vypustenie cieľov, ktoré nerealizujú osoby so zdravotným postihnutím či znevýhodnením.

Súhlasíme, že je potrebné  prijímať ľudí, ktorí znevýhodnením a zdravotným postihnutím trpia, avšak navrhujeme vyhnúť nedefinovanému slovu „inakosť“ a používať legislatívne overené pojmy.

Dovoľte nám však v tejto súvislosti upozorniť Vás na zrealizovanú výstavu FEM(INIST) FATALE  v Dome umenia Kunsthalle.  Podľa web stránky http://www.kunsthallebratislava.sk/khb/dom-umenia-kunsthalle-bratislava „Dom umenia/Kunsthalle Bratislava bola založená ako Slovenské centrum vizuálnych umení (SCVU). Organizačne je oddelením Národného osvetového centra (NOC), zriadeného Ministerstvom kultúry SR (MKSR).“

Zákon o rodine, ktorý hovorí o najlepšom prostredí výchovy s otcom a mamou, bohužiaľ má minimálny vplyv, ak organizácia Ministerstva kultúry propaguje  pravý opak. Okrem veľkých fotografií propagujúcich výchovu detí lesbickými pármi priamo vo výkladoch sme si mohli všimnúť nafotené rozkroky našich známych národných buditeľov. (http://www.kunsthallebratislava.sk/event/feminist-fatale) Nemyslíme si, že k podstate feminizmu patrí urážanie mužov a národných buditeľov.

Mohli sme vidieť aj predstavy feministiek o rozdelení kultúry života od kultúry smrti v podobe spodného prádla bieleho a čierneho. Samozrejme tým čiernym prádlom neboli potraty, ale práve naopak Vatikánska zmluva a pod.  Z medzinárodného hľadiska ide o blamáž, ak by ministerstvo podporovalo konanie znevažujúce jeho zahraničného partnera.

Nepredpokladáme, že zákon ani ministerstvo kultúry pri navrhovanom výnose malo na mysli podporu takéhoto druhu „inakosti“.

Rovnako predpokladáme, že Ministerstvo nesúhlasí s dehonestáciou dojčenia, či rodiny s mužom, ženou a deťmi. O pozitívnom vplyve dojčenia neexistujú vedecké spory. Niektoré obrazy na výstave podľa nášho názoru zosmiešňovali rodinu, materstvo a dojčenie. http://www.webnoviny.sk/fotogaleria/57312-v-bratislave-predstavili-vystavu-feminist-fatale/9-foto/

Ak štát zastáva a deklaruje hodnoty rodiny nemal by vysielať dvojznačné signály. Sloboda aj v umení znamená, že každý môže vyjadriť svoj názor, ale nie to, že štátna organizácia bude financovať popieranie a zosmiešňovanie hodnôt, ktoré náš štát presadzuje.

Dovoľujeme si Ministerstvo kultúry SR požiadať o akceptovanie našej pripomienky, vysvetlenie a  vyjasnenie textu, tak aby nevzbudzoval pochybnosti o nakladaní s dotáciami na iné účely, ako stanovuje zákon.

Pre osoby so zdravotným postihnutím  je rodina tým lanom a záchranou, ktoré ich môže udržať, preto by nemala čeliť útokom. Veríme, že financie, ktoré sú určené  na ich kultúrnu tvorbu, budú priznávané naozaj tým, ktorým patria.

 

JUDr. Mgr. Anton Chromík, PhD.

Predseda

Aliancia za rodinu

 

24 thoughts on “Kultúrne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým!

admin

Pripomienkové konanie bolo ukončené. Preto sa ďalej nezbierajú podpisy.

Reply
strapaty

nevidim nikde formular na podpisanie

Reply
Peter Synovec

Buď je niekto postihnuty alebo zdravý.
Je to dôležité rozhodnutie človeka.
Podla toho pomoc patrí.

Reply
Vladimír Hruška

Odteraz budem posielať dobrovoľníkov čo vyberajú v meste finančné príspevky pre zdravotne postihnutých ľudí na rôzne moderné diagnostické a iné zariadenia na MK SR, tí majú finančných prostriedkov dosť, keď ich prideľujú LGBTI.

Reply
Peter Šebej

Podporujem hromadnú pripomienku

Reply
Katarína

som za rodinu, lebo rodina je nádherný dar od Pána Boha je to to najvzácnejšie čo ľudstvo, celý svet môže mať

Reply
Veronika Šranková

Rodina je dôležitou súčasťou života preto musí byť chránená, podporovaná a vážená. Rodina sme my všetci.

Reply
Dušan Olle

Súhlasím. Ani s preukazom ŤZP (získaným ešte pred úrazom s trvalými následkami som nedostal 6,5 roka pomoc, o ktorú som prosil lebo tu nemám právo žiadať. Prečo teda uprednostňovať tzv. menšiny, ktoré (až na odchýlku od normálu) sú zdravé?

Reply
Dominik Kaduk

súhlas

Reply
Mária Madžová

Podpisujem

Reply
Gabriela Marasová

súhlasím

Reply
Katarina Suppova, Ing

– žiadame úpravu návrhu výnosu tak, aby granty boli poskytované ako káže zákon – na kultúrne aktivity osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva a nie na výchovu prijímania „inakosti“. Tento pojem nie je legislatívne jednoznačný.
– Čím viac iných cieľov, tým menej peňazí pre tých, ktorým sú dotácie určené a preto navrhujeme vypustenie cieľov, ktoré nerealizujú osoby so zdravotným postihnutím, či znevýhodnením.

Reply
Katarina Suppova, Ing

– žiadame úpravu návrhu výnosu tak, aby granty boli poskytované ako káže zákon – na kultúrne aktivity osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva a nie na výchovu prijímania „inakosti“. Tento pojem nie je legislatívne jednoznačný.
– Čím viac iných cieľov, tým menej peňazí pre tých, ktorým sú dotácie určené a preto navrhujeme vypustenie cieľov, ktoré nerealizujú osoby so zdravotným postihnutím, či znevýhodnením.

Reply
Elena Burešová

.

Reply
Jana Kvasnicová

Granty potrebujú osoby so zdravotným postihnutím, pretože často nemajú z čoho žiť a už vôbec za čo sa liečiť.

Reply
Ivan Sadovský

Vďaka za Vaše aktivity aj za dobre zorganizovaný Pochod za život v Bratislave.

Reply
Ing. Štefan Hrončo

Je smutné, že verejné financie sa nedostávajú k ľuďom, ktorí finančnú pomoc skutočne potrebujú, ale končia často v rukách rôznych neziskových organizácií, ktoré ich nakoniec využijú v prvom rade na svoje platy a rôzne propagačné kampane, čo nie sú v konečnom dôsledku ani na osoh napr. samotných skupín, akými sú napr. ľudia LGBT komunity. Ako občan SR som za lepšie využívanie verejných financií a preto podporujem túto pripomienku.

Reply
Milan Kružliak

treba robiť to čo je správne

Reply
Slavomír Šmatlava

Kulturne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým.

Reply
Milan Kružliak

súhlasím

Reply
Pavol Mičuda

Podpisujem

Reply
Pavol KALL

Nech dotacie neidu na iné ucely,ako tym ktorim patria.Predsa to je porusovanie zakona

Reply
ešte to poslať združeniam ZŤP,bolo by viac podpisov

.

Reply
PavolT

Treba robiť, čo kto môže.

Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.